karta rostliny zobrazena tento rok 154x
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Symphyotrichum
Roste ve velké části Severní Ameriky, rozšířil se i do Evropy. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky (0,6 -) 0,7 - 1,2 (i 2)m. Stonek je ve spodní části drsně ochlupený, horní část je žláznatá. Listy mají kopinatý tvar a objímavou bázi. Kvete fialovými až růžovými (vzácně i bílými) květy se žlutým středem v úboru o průměru 2 - 4cm, zákrovní listeny úzce kopinaté stejné délky a žláznaté. Existují vnitrodruhové taxony:
Dobře snáší sucho. Vyhovuje ji plné slunce a vlhká nevápenitá půda bohatá na živiny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 4 - 9
Synonyma: Aster altissimus, Aster concinnus, Aster novae-angliae, Aster novae-angliae f. geneseensis, Aster novae-angliae f. rosarius, Aster novae-angliae f. roseus, Aster novae-angliae f. spurius, Aster novae-angliae var. monocephalus, Aster spurius, Lasallea novae-angliae, Virgulus novae-angliae
Existuje asi 90 druhů. Může se jednat o jednoletky nebo i trvalky. Většina z nich pochází ze Severní Ameriky, několik ze střední a Jižní Ameriky a Euroasie. Nezjnámějším druhem je asi S. novae-angliae a S. novi-belgii. Hodně se podobají astrám. Kvete v úboru. Plodem je nažka s chmýrem.
Vyhovují ji dobře prospustné půdy a plné slunce.
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
literatura: