karta rostliny zobrazena tento rok 1x
Subtropické keře : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Aspalathus
Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: A. divaricata subsp. horizontalis
Roste v JAR v podobě vzpřímeného až poléhavého keře. Dorůstá výšky do 2m. Stonky bývají dužnaté a větve trnité. Palisty chybějí. Listy jsou 3četné, přisedlé, zpravidla seskupené na krátkých hrbolcích, jehlicovité anebo dužnaté a mohou být stočené. Kvete zpravidla žlutými (bílými, červenými nebo růžově fialovými) motýlkovými květy ve vrcholovém hroznu, klasu anebo samostatně, pavéza bývá kulatá, krátce nehetnatá, křídla podlouhlá nebo srpovitá, člunek tupý a zahnutý. Plodem je vejčitý nebo kopinatý, špičatý nebo tupý, na řezu plochý nebo kulatý lusk obsahující 1 až několik semen. Nejznámějším druhem je A. linearis (Rooibos).
Vyhovuje mu sucho.
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
literatura: