karta rostliny zobrazena tento rok 3x
poslední revize 05.09.2024
Popínavé, převislé a půdokryvné : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Hoya
Roste od Indie po Čínu a Austrálii v podobě sukulentního epifytního popínavého keře. Větve jsou dlouhé až 6m. Listy jsou vejčité, srdčité, eliptické, tupé až krátce protažené, tmavě zelené, voskově lesklé, masité, dlouhé 3,5 - 13cm, široké 3 - 5cm, báze zaoblená až mírně srdčitá, žilnatinu tvoří 4 páry žilek a řapíky dlouhé 1 - 1,5cm. Kvete v bohatých ochlupených okolících na 4cm stopce obsahujícími až 30 voskovitých hvězdicovitých aromatických bílých květů o průměru 1,5 - 2cm s růžově červeným ochlupeným středem na 2 - 4cm stopce. Plody jsou čárkovitě kopinaté, dlouhé 6 - 10cm, široké 0,5 - 1,5cm, obsahují semena délky 5mm a šířky 1mm. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje dostatek světla, pokojovou teplotu (ideálně 20°C, v zimě 12 - 18°C). Zaléváme v okamžiku, kdy substrát vyschne. Sázíme do substrátu pro pokojové rostliny. Hnojí se 1 - 2x měsíčně. Nemá ráda přesazování, stačí 1x za 4 roky, u starších stačí výměna vrchní části substrátu. Lze pěstovat i hydroponicky, ale pak zpravidla nekvete.
Množí se řízky. Zakoření ve vodě i v zemi.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 10 - 11
Synonyma: Asclepias carnosa, Cynanchum carnosum, H. carnosa var. carnosa, H. carnosa var. gushanica, H. chinensis, H. compacta, H. crassifolia, H. intermedia, H. motoskei, H. rotundifolia, H. skinneriana, H. variegata, Schollia carnosa, Schollia chinensis, Schollia crassifolia, Stapelia chinensis
Roste na Filipínách, Číně, Indii, Malajsii, Nové Guineji a Austrálii v podobě liánovitého rozložitého keře. Dorůstá výšky 0,3 - 3m. Kořeny jsou tlusté. Listy jsou tuhé, masité, tmavě zelené, lesklé. Květenstvím je úžlabní (i terminálních) okolík, vlastní květy jsou 5tičetné, kalich je malý, koruna masitá, kulovitá až zvonkovitá, hvězdicovitá a voskovitého vzhledu. Plodem je měchýřek.
Má ráda mírnou zálivku na přímém slunci, raději s rozptýleným světlem (nutné pro kvetení), rašelinný substrát a vyšší vlhkost (zaléváme ale až po proschnutí substrátu na povrchu). Pozor na přesazování. Dalo by se říci, že čím starší rostlina, tím méně přesazování. Vydatně hnojíme 1x za dva týdny do rozkvětu. Vyhovuje ji teplota 16 - 19°C. Pro voskovku je nutné vytvořit nějakou konstrukci, po které se bude moci pnout. Můžeme použít např. proutěný košík s vysokým uchem.
Množíme oddělením listu pokud možno s dalším listovým pupenem. Poté umístíme pod sklo nebo do polyethylenového sáčku. Můžeme použít také stonkový řízek s 1 párem listů. V čistém perlitu zakoření za 3 - 4 týdny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: