karta rostliny zobrazena tento rok 22x
poslední revize 03.11.2021
Traviny : Liliopsida / Poales / Poaceae / Arundo
Roste od středozemí po východní Asii a rozšířila se také na jihu Severní Ameriky. Dorůstá výšky 3 - 6 (i 10)m při průměru dřevnatějícího rýhovaného stonku (1 -) 2 - 3 (i 4)cm, podobá se tak bambusu nebo rákosu. Pod zemí vytváří hlízovitě ztlustlé článkovité plazivé oddenky. Listy jsou dvouřadé, střídavé, úzce kopinaté, na okraji drsné, dlouhé 30 - 60cm, široké (2 -) 2,5 - 5 (i 6)cm, báze je ochlupená a s pochvou. Květenstvím je lata délky (30 -) 40 - 60 (i 70)cm, šířky 5,8 (i 10)cm, klásky jsou 2 - 4květé, dlouhé (1 -) 1,2 - 1,5 (i 1,8)cm, plevy kopinaté, špičaté, dolní 1 - 3žilná, horní 5tižilná, dlouhá 1,1 - 1,3cm, pluchy úzce vejčité a ochlupené. Plodem je obilka. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyskytuje se na březích v létě vysychajících potoků. Potřebuje teplo, dostatek vláhy, při mrazech nadzemní část usychá. Půdy by měla být výživná a propustná, jinak hrozí v zimním období uhnívání. Lze přezimovat i v nádobě při min. teplotě 4°C.
Množí se oddenky.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 9 - 11
Synonyma: Aira bengalensis, Amphidonax bengalensis, A. bambusifolia, A. bengalensis, A. bifaria, A. coleotricha, A. coleotricha var. barbigera, A. coleotricha var. versicolor, A. donax f. versicolor, A. donax var. angustifolia, A. donax var. barbigera, A. donax var. coleotricha, A. donax var. lanceolata, A. donax var. variegata, A. donax var. versicolor, A. hellenica, A. sativa, A. triflora, A. versicolor, Cynodon donax, Donax arundinaceus, Donax bengalensis, Donax bifarius, Donax sativa, Donax sativus, Donax versicolor, Scolochloa donax
Roste od středozemí po Indii, Čínu a Japonsko jako trvalka. Dorůstá výšky 3 - 6 (i 10)m. Pod zemí vytváří oddenek. Listy vyrůstají ve 2 řadách, mají vrchol ohnutý, jsou dlouhé 30 - 60cm a široké 3 - 6cm. Květenstvím je hustá dlouhá lata z menších klásků. Nejznámějším druhem je A. donax.
Vyhovuje ji plné slunce nebo polostín. Dobře snáší vlhkou půdu.
Množí se semeny nebo dělením.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Řadí se sem na 400 rodů s cca 10 000 druhy. Pokud se rozhlédnete kolem sebe, tak všude spatříte zástupce této čeledi. Patří sem totiž všechny trávy (včetně obilovin a pícnin). Sami dobře uhodnete, že sem tedy budou patřit jednoletky, dvouletky i trvalky a že se jedná o byliny a jednodomé rostliny. Dále sem patří ale i dřeviny typu bambus a občas i liány. Díky univerzálnosti zástupce nalezenete na celé zemi a to i v téměr všech výškových pásmech a místech. Rádi se shlukují do trsů. Existují následující podčeledi:
Rostlinu většinou tvoří duté stéblo s kolénky. Pod zemí vytváří obvykle tenké kořínky ve svazečcích. Listy jsou většinou bez řapíku, jsou jednoduché čárkovitě nebo úzce kopinatě tvarované, občas ostře prohnuté podle střední žilky (žilnatina je souběžná), umístěné především v přízemní listové růžici. Květy bývají oboupohlavné, nečastěji seskupené do klásků (obdařených na spodní straně dvěmi plevami). Ty zase jsou seskupené ve stažené latě. Nejčastějším plodem je obilka a dále třeba nažka nebo bobule i oříšek.
Zdroje:
literatura: