karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 23.02.2021
Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Alismatales / Araceae / Arum
Pochází z teplejších částí severní, západní a střední Evropy a při Černém moři. Patří mezi trvalky. Vyskytuje se zpravidla samostatně, ale dokáže růst i souvisle. Dorůstá výšky (15 -) 20 - 40 (i 50)cm. Stonek je asi stejně dlouhý jako řapíky listů. Úzce střelovité nebo hrálovité zelené listy mají čepel dlouhou do 20cm, občas hnědě skvrnitou a dlouhé zpravidla hrálovité řapíky. Kvete v 10cm tmavěfialové kyjovité hnědé palici s bílým 12 - 25cm dlouhým (což je 2,2 - 2,7x více než délka palice) žlutozeleným nebo světlezeleným (zřídka na okraji načervenalým) toulcem (otevřená část je 3,5 - 5x delší než uzavřená), stopka má 1/5 - 1/3 délku řapíku listů, palice je krátká a samčí květy jsou nad samičími. Jedná se vlastně i o past na hmyz. Plodem je červená bobule. Jako i jiné A. i tento druh je jedovatý. Patří mezi chráněné druhy C3.
Vyhovují mu vlhčí listnaté i lužní lesy nebo křoviny s kyprou půdou bohatou na živiny v polostínu. Nalezne se ale např. i pod vlhkými skalami. Má rád teplo.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 7 - 9
Synonyma: Arisarum maculatum, A. alpinum subsp. pyrenaeum, A. gracile, A. heldreichii, A. immaculatum, A. italicum var. amoenum, A. maculatum f. flavescens, A. maculatum f. immaculatum, A. maculatum f. roseum, A. maculatum f. scolopendriforme, A. maculatum f. spathulatum, A. maculatum f. tetrelii, A. maculatum subsp. pyrenaeum, A. maculatum var. heldreichii, A. maculatum var. immaculatum, A. maculatum var. karpatii, A. maculatum var. malyi, A. maculatum var. tetrelii, A. maculatum var. vulgare, A. maculatum var. zelebori, A. malyi, A. orientale subsp. amoenum, A. pyrenaeum, A. trapezuntinum, A. vernale, A. vulgare, A. zelebori
Roste ve středozemí a západní (2 druhy ze střední) Asii jako trvalka. Pod zemí vytváří vejčitou hlízu. Dorůstá výšky 20 - 60cm. Listy mají srdčitý až střelový tvar, délku 10 - 55cm rostlina jich mívá obvykle 2 - 6ks. Kvete drobnými květy v 1 (i 2 - 3) palicovitých květenství s toulcem o velikosti 10 - 40cm v barvě bílé, žluté, hnědé nebo červené na jaře, ve spodní části palice jsou květy samčí, nad nimi jsou samičí. Plodem jsou sytě oranžové nebo červené bobule. Celá rostlina je jedovatá. Nejznámějším druhem je A. italicum.
Vyhovuje jim polostín až stín, vlhká dobře propustná půda bohatá na živiny, vápencový podklad, křoviny nebo nízké stromy, atp.
Množí se dceřinými hlízkami, dělením oddenků nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem více než 3000 druhů. Najdou se zde byliny i keře, dále terestrické, epifytské, liánovité nebo dokonce i vodní rostliny. Náleží především k trvalkám. Kořeny bývají v pdobě hlíz nebo oddenku. Listy mohou být s řapíkem i bez a vyrůstají střídavě. Žilnatina je zpeřená, dlanitá nebo souběžná. Pokud se jedná o tvar, oblíbený je střelovitý, srdčitý nebo hrálovitý. Květenstvím je palice (ztlustlé klasy) s toulcem (vzácně bez). Plodem je peckovice nebo bobule, méně častěji oříšek, měchýřek nebo tobolka. Obvykle bývá i dužnatý.
Pocházejí z tropických lesů. Vyznačují se zvláštním květenstvím v palici, kterou obklopuje jediný obvykle tuhý listen zvaný toulec. Nejsou náročné na světlo, vyhovuje jim polostín a přímé slunce jim škodí. Jsou poměrně snášenlivé na sušší vzduch uvážíme-li odkud pocházejí, ale každopádně rosení jim nebude vadit.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: