karta rostliny zobrazena tento rok 46x
Cibuloviny a hlízy : Liliopsida / Alismatales / Araceae / Arum
Bohužel k tomuto druhu žádné podrobnější informace nemám. Dokážete-li něčím přispět, zašlete mi prosím informace na: . Děkuji.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: A. orientale subsp. sintenisii, A. orientale var. sintenisii
Roste ve středozemí a západní (2 druhy ze střední) Asii jako trvalka. Pod zemí vytváří vejčitou hlízu. Dorůstá výšky 20 - 60cm. Listy mají srdčitý až střelový tvar, délku 10 - 55cm rostlina jich mívá obvykle 2 - 6ks. Kvete drobnými květy v 1 (i 2 - 3) palicovitých květenství s toulcem o velikosti 10 - 40cm v barvě bílé, žluté, hnědé nebo červené na jaře, ve spodní části palice jsou květy samčí, nad nimi jsou samičí. Plodem jsou sytě oranžové nebo červené bobule. Celá rostlina je jedovatá. Nejznámějším druhem je A. italicum.
Vyhovuje jim polostín až stín, vlhká dobře propustná půda bohatá na živiny, vápencový podklad, křoviny nebo nízké stromy, atp.
Množí se dceřinými hlízkami, dělením oddenků nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem více než 3000 druhů. Najdou se zde byliny i keře, dále terestrické, epifytské, liánovité nebo dokonce i vodní rostliny. Náleží především k trvalkám. Kořeny bývají v pdobě hlíz nebo oddenku. Listy mohou být s řapíkem i bez a vyrůstají střídavě. Žilnatina je zpeřená, dlanitá nebo souběžná. Pokud se jedná o tvar, oblíbený je střelovitý, srdčitý nebo hrálovitý. Květenstvím je palice (ztlustlé klasy) s toulcem (vzácně bez). Plodem je peckovice nebo bobule, méně častěji oříšek, měchýřek nebo tobolka. Obvykle bývá i dužnatý.
Pocházejí z tropických lesů. Vyznačují se zvláštním květenstvím v palici, kterou obklopuje jediný obvykle tuhý listen zvaný toulec. Nejsou náročné na světlo, vyhovuje jim polostín a přímé slunce jim škodí. Jsou poměrně snášenlivé na sušší vzduch uvážíme-li odkud pocházejí, ale každopádně rosení jim nebude vadit.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: