karta rostliny zobrazena tento rok 305x
Tropické byliny : Liliopsida / Alismatales / Araceae / Typhonium
Pochází z Indie, Nepálu a Tibetu. Pod zemí vytváří kulovitou hlízu o průměru až 15cm. Každým rokem se vytváří nová. Květenstvím je páchnoucí štíhlá vzpřímená palice ve skvrnitém toulci, na vnější straně je růžovofialový, uvnitř žlutozelený s růžovofialovými skvrnami. Po odkvětu hlíza začíná tvořit kořeny a 1 - 6 listů na 50 - 70cm řapíku, může být skvrnitý, čepel je peřenosečná, srdčitá, z hlavního pupeny vyrůstá největší list, ostatní z postranních pupenů jsou drobnější.
Vyhovují mu kamenité svahy. Vyžaduje výživnou vlhkou půdu. Snáší pokles teploty do -5°C. Na podzim se hlízy schovávají do tmy a teploty cca 5°C, kde se bez zálivky nechají až do dubna, kdy se vysadí znovu ven.
Množí se dceřinnými hlízkami.
Synonyma: Alocasia pedata, Arisaema guttatum, Arisaema venosum, Arum clavatum, Arum fugax, Arum pedatum, Arum sessiliflorum, Arum venosum, Desmesia venosum, Jaimenostia fernandopoana, Sauromatum abyssinicum, Sauromatum angolense, Sauromatum guttatum, Sauromatum guttatum var. angolense, Sauromatum guttatum var. pedatum, Sauromatum guttatum var. pulchrum, Sauromatum guttatum var. punctatum, Sauromatum guttatum var. sessiliflorum, Sauromatum guttatum var. simlense, Sauromatum guttatum var. typicum, Sauromatum guttatum var. venosum, Sauromatum nubicum, Sauromatum nubicum var. angolense, Sauromatum pedatum, Sauromatum pulchrum, Sauromatum punctatum, Sauromatum sessiliflorum, Sauromatum simlense, Sauromatum venosum
Rodové jméno bylo převzato ze starořeckého bájného obra Týfóna, který měl 100 dračích hlav. Pochází z tropů Afriky, Asie, jihu Tichého oceánu a Austrálie. Pod zemí vytváří válcovité nebo kulovité hlízy. Bazální listy jsou kopinaté, střelovité nebo dělené. Květenstvím je palice obalená toulcem na krátkém stonku, spodní část je baňkovitý, zbytek je volně rozevřený. Plodem je bobule. Nejznámějším druhem je T. venosum.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem více než 3000 druhů. Najdou se zde byliny i keře, dále terestrické, epifytské, liánovité nebo dokonce i vodní rostliny. Náleží především k trvalkám. Kořeny bývají v pdobě hlíz nebo oddenku. Listy mohou být s řapíkem i bez a vyrůstají střídavě. Žilnatina je zpeřená, dlanitá nebo souběžná. Pokud se jedná o tvar, oblíbený je střelovitý, srdčitý nebo hrálovitý. Květenstvím je palice (ztlustlé klasy) s toulcem (vzácně bez). Plodem je peckovice nebo bobule, méně častěji oříšek, měchýřek nebo tobolka. Obvykle bývá i dužnatý.
Pocházejí z tropických lesů. Vyznačují se zvláštním květenstvím v palici, kterou obklopuje jediný obvykle tuhý listen zvaný toulec. Nejsou náročné na světlo, vyhovuje jim polostín a přímé slunce jim škodí. Jsou poměrně snášenlivé na sušší vzduch uvážíme-li odkud pocházejí, ale každopádně rosení jim nebude vadit.
Zdroje:
literatura: