karta rostliny zobrazena tento rok 329x
Bylinky : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Artemisia
Roste v západní Asii, jižní Evropě a severní Africe v podobě trvalky. Roste v podobě rozložitého polokeře v trsu. Dorůstá výšky (0,3 -) 0,4 - 1,2 (i 1,5)m. Listy vyrůstají ve spirále, jsou šedozelené se spodní bělavou stranou, 1 - 2x peřenosečné, přízemní dorůstají délky 25cm, výše postavené mají délku 5 - 10cm, přízemní mají řapíky délky do 10cm, čepel široce eliptickou délky 8 - 15cm a šířky 4 - 8cm. Kvete žlutými květy v úboru o průměru (3 -) 4 - 5mm, vnější zákrovní listeny kožovité, vnitřní mají blanitý okraj, zákrov má délku 2,5 - 3,5mm, šířku 3 - 5mm, samičí korunní lístky v počtu 20 - 25ks, délky 1,25mm se 2mi zuby, terčové květy oboupohlavné, zvonkovité, dlouhé 1,5 - 2mm a s 5tizubou korunou. Plodem je nažka bez chmýru. Obsahuje hořčiny podporující trávení. Nesmí jej ale užívat těhotné ženy. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovují mu okraje cest, suťovitá a štěrkovitá místa s vápníkem. Pro udržení kompaktního tvaru se po odkvětu zastřihávají.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 4 - 10
Synonyma: Absinthium officinale, Absinthium vulgare, A. absinthia, A. absinthium var. insipida, A. arborescens f. rehan, A. arborescens var. cupaniana, A. baldaccii, A. doonense, A. inodora, A. kulbadica, A. pendula, A. rehan, A. rhaetica
Roste v teplejších částech severní i jižní polokoule jako stálezelená nebo opadavá trvalka nebo polokeř. Mnoho z nich je bíle ochlupených. Listy jsou aromatické. Květenstvím je úbor. Plodem je nažka. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovuje mu plné slunce s lehkou dobře propustnou půdou.
Množí se řízky nebo dělením.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: