karta rostliny zobrazena tento rok 168x
poslední revize 28.04.2022
Ovoce : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae / Amelanchier
Roste v Číně, Japonsku a Koreji v podobě keře nebo stromu. Dorůstá výšky až 12m. Větve jsou šedohnědé, převislé, v mládí ochlupené. Listy jsou vejčité, špičaté, tmavězelené, drobně pilovité, dlouhé 4 - 7cm, báze je srdčitá, spodní strana plstnatá a podzimní barva červenooranžová. Květenstvím je ochlupený hrozen délky 3 - 7cm, vlastní květy jsou bílé s průměrem 3 - 3,5cm a korunní lístky jsou dlouhé 1,5 - 2cm a široké 5 - 7mm. Plodem je tmavěmodrá malvice průměru 1 - 1,5cm. Existuje vnitrodruhový taxon:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: A. asiatica var. typica, A. canadensis var. asiatica, A. canadensis var. japonica, A. japonica, Aronia asiatica, Pyrus taquetii, Pyrus vaniotii
Pochází ze Severní Ameriky. Patří mezi opadavé keře nebo i nižší stromy a dožívá se věku 30 - 70let (plná plodnost kolem 6. roku). Dorůstají výšky až 12m (kultivary pěstované pro plody zpravidla max. 4m). Kořeny sahají do hloubky 60 - 80cm. Palisty jsou drobné a záhy opadávají. Listy jsou střídavé, celokrajné, jednoduché a zpravidla vejčité. Kvete bílými květy s 5ti okvětními lístky a 10 - 20ti tyčinkami seskupenými do hroznu. Plodem je jedlá sladká malvice fialovočervené barvy s 4 - 10ti semeny.
Vyhovuje jim plné slunce nebo polostín a vlhká půda bohatá na živiny ideálně s neutrálním nebo kyselým pH (pouze A. ovalis snáší zásadité půdy). Vydrží i více než -20°C mrazy a květy do -5°C. Dobře snáší řez.
Množí se semeny po stratifikaci, hřížením nebo kořenovými výmladky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem 100 - 120 rodů se 3000 - 4000 druhy. Nejznámějším zástupcem je bezesporu růže, označována jako královna květin. Dalšími významnými představitelem je ovoce mírného pásma a také řada léčivých rostlin. V této čeledi se tedy naleznou byliny, keře i dřeviny, často obdařené ostny. Listy vyrůstají obvykle střídavě, jsou složené a s palisty. Kvete většinou 5tičetnými oboupohavnými květy. Plodem je pak češule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: