karta rostliny zobrazena tento rok 240x
Subtropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Arctotheca
Roste v JAR a Lesothu, byla ale zavlečená i do jiných teplých oblastí. Patří mezi jednoletky až krátkověké trvalky. Dorůstá výšky (10 -) 25 - 40cm. Lodyha je bezlistá a vystoupavá. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou střídavé, bíle ochlupené, zejména jejich spodní strana a dále jsou hluboce laločnaté až zubaté, lyrovité či kracovité, celkově obvejčité, dlouhé (2 -) 5 - 20 (i 30)cm, široké (1 -) 2 - 5 (i 7)cm. Květenstvím je samostatný úbor na dlouhé stopce, v průměru má (3 -) 4 - 5 (i 7)cm, jazykovité lístky jsou jalové, světležluté, u terče tmavší, na spodní straně růžovofialové, dlouhé 1,5 - 2cm, terčové květy žluté, oboupohlavné, zákrov je půlkulatý a3 - 6tiřadý, listeny mají peřenosečný přívěšek. Plodem je ochlupená nažka délky 2,5 - 3mm s chmýrem přeměněným na 4 - 8 drobných šupin a 3 - 5ti žebry a délkou 0,5 - 1mm.
Vyhovují ji pastviny, trávníky, pobřeží, atp.
Množí se semeny.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 8 - 11
Synonyma: Alloiozonium arctotideum, A. calendulacea, A. calendulaceum, Arctotis calendula, Arctotis calendulacea, Arctotis hypochondriaca, Arctotis speciosa, Arctotis sulphurea, Arctotis superba, Arctotis tristis, Cryptostemma calendula, Cryptostemma calendulaceum, Cryptostemma hypochondriacum, Cryptostemma runcinatum, Cryptostemma triste, Cynotis hypochondriaca
Roste v jižní Africe jako trvalka, některé byly zavlečené do Evropy, Kalifornie, Argentiny a Austrálie. Lodyhy jsou poléhavé a u některých druhů zcela chybí. Listy vytváří přízemní růžici, jsou laločnaté nebo zubaté a min. na spodní straně ochlupené. Kvete v úboru, vlastní květy jsou žluté nebo hnědožluté. Plodem je nažka.
Vyhovuje ji plné slunce a dobře propustná půda. Nejsou dostatečně mrazuvzdorné.
Množí se semeny nebo dělením.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: