karta rostliny zobrazena tento rok 45x
Keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Arctous
Roste od Sachalinu přes Japonsko, Kamčatku, Aleutské ostrovy až po Aljašku v podobě zakrslého keře. Podobá se A. alpinus. Habitus je ale více rozprostřený. Listy jsou větší, mají obvejčitý až lopatkovitý tvar zúžený v řapík, konec široce tupý, okraj zubatý, délku do 7mm a šířku 2 - 7mm. Kvete nažloutlými nebo nazelenalými květy široce baňkovitého tvaru se zúženým koncem.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Arctostaphylos alpina, Arctostaphylos alpina var. japonica, A. alpina, Mairania alpina
Vyskytuje se v severn a východní Asii, Evropě a Severní Americe. Jedná se o opadavé zakrslé keře. Borka je odlupuje v papírovitých proužcích. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, okraje pilovité až vroubkované. Kvete 5tičetnými květy v terminálních svazečcích nebo hroznech. Kalich je drobný, koruna baňkovitá se zakřivenými laloky. Semeník je 4 - 5tipouzdrý. Plodem je peckovice se 4 - 5ti peckami.
Vyhovuje ji chlad a kamenitá půda.
Množí se semeny, dělením nebo letními řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.
Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: