karta rostliny zobrazena tento rok 174x
Keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Arbutus
Vyskytuje se v lesích a skalách středozemí, ale i jihozápadního Irska v podobě stálezeleného nízkého stromu. Dorůstá výšky i šířky 5 - 10 (i 12)m. Borka je červenohnědá, vláknitá nebo šupinatá a pruhovitě vrásčitá. Větve jsou v mládí nažloutle žláznatě ochlupené. Listy jsou střídavé, kožovité, lesklé tmavězelené, eliptické s drobnými zoubky, dlouhé (3,5 -) 4 - 10 (i 12)cm, široké (1,3 -) 1,5 - 4 (i 4,5)cm a řapíky jsou dlouhé 0,4 - 1,5cm. Kvete bílými (i růžovými) baňkovitými oboupohlavnými květy s kališními lístky délky 1 - 1,5mm a s 5ti korunními lístky ve svislých 5cm dlouhých 15 - 20tičetných latách, koruna je bílá nebo narůžovělá a dlouhá 9mm. Plodem je kulovitá hustě bradavčitá žlutá, později oranžová až červená mírně dužnatá moučná mírně sladká bobule průměru 1,5 - 2cm. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyskytuje se v macchiích. Potřebuje zásadité pH. Odolává teplotám 3 - 5°C. Nemá ráda vlhkou půdu ve stínu.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 7 - 10
Synonyma: A. serratifolia, Unedo edulis
Roste ve středozemí, západní Evropě a Severní Americe v podobě stálezeleného keře nebo stromu s tlustějším kmenem. Borka bývá hladká, načervenalá až šedá a odlupuje se. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kožovité, celokrajné nebo zubaté. Květenství je terminální, vlastní květy baňkovité, podobné vřesům a mají 10 tyčinek. Plodem jsou malé kulovité jedlé (ale málo chutné, sladko moučné) bobule 2 - 3cm velké, ve zralosti (zrají až 1 rok) červené. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje mu dobře propustná půda, podle druhu by měla být kyselá nebo zásaditá. Hnojíme 1x za 14 dní. Snáší teploty do 45°C a mrazy krátce k -8°C. I v zimě potřebuje dostatek světla. Velmi špatně snáší přesazování.
Množí se řízky nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.
Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.
Zdroje:
literatura: