karta rostliny zobrazena tento rok 178x
Popínavé, převislé a půdokryvné : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Apios
Roste na východě Severní Ameriky v podobě popínavého keře. Dorůstá výšky 3 - 4m. Vyrůstá z hlízy velikosti slepičího či husího vejce. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, tvořené 5 - 7mí lístky, vlastní lístky jsou kopinaté, tmavě zelené, dlouhé 8 - 15cm a krátce řapíkaté. Kvete méně nápadnými fialovozelenými a červenohnědými pyskatými květy v hroznu. Plodem je až 15cm dlouhý lusk obsahující mnoho jedlých fazolovitých semen. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovuje ji plné slunce (i polostín) a kyselá nebo neutrální půda. Na zimu celá nadzemní část odumírá. Hnojí se 1x za 14 dní. Hlízy jsou zimuvzdorné i mrazuvzdorné do -30°C, ale přesto je vhodné umístit je do kyblíku v suchu a chladu.
Množí se semeny nebo pod zemí oddenky.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: A. tuberosa
Rodové jméno pochází z řeckého slova apios = hruška a odkazuje tak na tvar hlíz.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
literatura: