karta rostliny zobrazena tento rok 35x
poslední revize 01.04.2020
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Anthemis
Roste v Pakistánu, Afganistánu, Iráku, Íránu a Spojených Arabských Emirátech jako jednoletka. Dorůstá výšky do 25cm. Větve jsou polovzpřímené. Listy jsou krátce řapíkaté, eliptické, dlouhé 1,5 - 2cm, široké 0,6 - 1cm, 1 - 2x peřenosečné v 2 - 3mm dlouhé špičaté úkrojky. Květenstvím je úbor průměru 1 - 1,2cm na 8 - 10cm stopce, zákrovní lístky mají délku 2 - 3mm, šířku 1mm, má 5 - 6 samičích bílých okvětních fertilních lístků délky 4 - 5mm, šířky 3 - 4mm a terčové květy jsou žluté a dlouhé 2mm. Existují vnitrodruhové taxony:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: A. gayana, A. gayana var. multiramosa, A. scaposa
Pochází ze středozemí a jihozápadní Asie a dál po Írán jako jednoletka nebo trvalka. Listy jsou 1 - 3x zpeřené, zelené až stříbřité. Kvete po dlouhou dobu v úboru v barvě béžové nebo žluté. Plodem je nažka. Je výrazně aromatický. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje plné slunce a suchou dobře propustnou půdu.
Množí se semeny nebo dělením trsů.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: