karta rostliny zobrazena tento rok 41x
poslední revize 04.05.2021
Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Aerangis
Roste na Madagaskaru jako epifyt. Květy mají průměr 3,5cm, ale zato mají dlouhou ostruhu.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: A. umbonata, Angorchis fuscata, Angraecum fuscatum, Rhaphidorhynchus umbonatus
Rodové jméno pochází z řeckých slov aer = vzduch a angos = urna odkazující na pysk. Pochází z tropické Afriky, Komorských ostrovů, Madagaskaru a Srí Lanky. Obvykle se jedná o epifyt. Květenstvím je hrozne, vlastní květy jsou bílé, béžové, nazelenalé nebo žluté, pyskaté a vzadu vytváří protáhlou trubkovitou ostruhu..
Vyžaduje teplo, vyšší vlhkost a polostín. Substrát musí být výborně propustný.
Množí se dělením odnoží.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:
Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.
Zdroje:
literatura: