karta rostliny zobrazena tento rok 183x
Cibuloviny a hlízy : Rosopsida / Ranunculales / Ranunculaceae / Anemone
Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 15 - 45 (i 50)cm. Pod zemí vytváří svazčité kořeny. Listy má dlanité, hluboce 5tidílné s pilovým okrajem a mírně ochlupené. Kvete bílými květy o průměru 3 - 6 (i 7)cm v přeslenu listenů. Je jedovatá. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují ji teplo, suché lesy nebo trávníky a půda bohatá na živiny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 4 - 9
Synonyma: A. alba, A. hirsuta, A. pratensis, A. sordida, Anemonoides sylvestris
Rodové jméno pochází z řeckého slova "anemos", které znamená vítr. Pocházejí nejvíce z jižní a východní Asie, ale i z Evropy, jižní Afriky a Jižní Ameriky. Rostou zpravidla v kobercových porostech. Pod zemí vytvářejí hlízy, svazčité kořeny anebo oddenky. Obvykle dorůstá výšky 15 - 30cm. Listy má hluboce vykrajované, dlanité, několikačetné. Květy bývají miskovité nebo hvězdicovité, mívají průměr 2,5 - 4cm, korunních lístků bývá 5 a více, některé druhy kvetou na jaře, jiné na podzim. Plodem je nažka. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují jim vlhká místa v listnatých lesích nebo loukách na slunci nebo v polostínu. Některé jsou vhodné spíše do skalek, jiné do volné zahrady.
Množí se semeny nebo hlízami, které před výsadbou máčíme 24hod a sázíme do hloubky 5 - 7cm do mírně kyselé půdy.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 2500 druhů a 60 rodů. Zpravidla se jedná o jednoleté byliny. Méně častěji se setkáte s polokeři, keři nebo dokonce liánami. Listy mohou mít palisty, okraje zase laloky, zoubky nebo jsou celistvé. Žilnatina čepele je dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají oboupohlavné, vykvétají samostatně nebo v latách, vrcholících, okolících či klasech. Počet okvětních lístků začíná na 4, nejčastěji jich je 5. Plodem bývá měchýřek nebo nažka, vzácněji bobule nebo tobolka. Rostliny jsou jedovaté.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: