karta rostliny zobrazena tento rok 162x
Cibuloviny a hlízy : Rosopsida / Ranunculales / Ranunculaceae / Anemone
Pochází z jižní Evropy. Dorůstá výšky (5 -) 12 - 20 (i 30)cm. Pod zemí vytváří kulovité hlízovitě ztlustlé oddenky. Přízemní listy jsou mírně ochlupené, 3četné, dlouze řapíkaté, vlastní lístky jsou zubaté a řapíčkaté.. Listeny jsou 3četné a připomínají listy, vlastní květy jsou světlemodré nebo bílé o průměru 2,5 (i 3,5)cm a mají 8 - 14 okvětních lístků. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují ji listnaté lesy, okraje nebo mýtiny v polostínu s lehkou půdou bohatou na živiny. Nesnáší přemokření a je plně mrazuvzdorná.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
klimatická USDA zóna: 6 - 9
Synonyma: Anemonanthea apennina, A. apennina var. pallida, A. coerulescens, A. pygmaea, A. pyrenaica, Anemonoides apennina
Rodové jméno pochází z řeckého slova "anemos", které znamená vítr. Pocházejí nejvíce z jižní a východní Asie, ale i z Evropy, jižní Afriky a Jižní Ameriky. Rostou zpravidla v kobercových porostech. Pod zemí vytvářejí hlízy, svazčité kořeny anebo oddenky. Obvykle dorůstá výšky 15 - 30cm. Listy má hluboce vykrajované, dlanité, několikačetné. Květy bývají miskovité nebo hvězdicovité, mívají průměr 2,5 - 4cm, korunních lístků bývá 5 a více, některé druhy kvetou na jaře, jiné na podzim. Plodem je nažka. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují jim vlhká místa v listnatých lesích nebo loukách na slunci nebo v polostínu. Některé jsou vhodné spíše do skalek, jiné do volné zahrady.
Množí se semeny nebo hlízami, které před výsadbou máčíme 24hod a sázíme do hloubky 5 - 7cm do mírně kyselé půdy.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 2500 druhů a 60 rodů. Zpravidla se jedná o jednoleté byliny. Méně častěji se setkáte s polokeři, keři nebo dokonce liánami. Listy mohou mít palisty, okraje zase laloky, zoubky nebo jsou celistvé. Žilnatina čepele je dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají oboupohlavné, vykvétají samostatně nebo v latách, vrcholících, okolících či klasech. Počet okvětních lístků začíná na 4, nejčastěji jich je 5. Plodem bývá měchýřek nebo nažka, vzácněji bobule nebo tobolka. Rostliny jsou jedovaté.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: