karta rostliny zobrazena tento rok 2x
poslední revize 06.05.2021
Cibuloviny a hlízy : Rosopsida / Ranunculales / Ranunculaceae / Anemone
Roste ve středozemí jako trvalka. Dorůstá výšky (10 -) 20 - 35 (i 40)cm. Pod zemí vytváří černé asymetrické válcovité oddenky. Povrch je ochlupený. Přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, 3x zpeřené, úkrojky jsou vejčité nebo podlouhlé, zastřihovaně zubaté, lodyžní listy vyrůstají v přeslenu, jsou hluboce dlanitě vykrajované a zubaté. Květenství vytváří přeslen listenů s čárkovitými úkrojky, vlastní 1 samostatný 6tičetný květ má průměr 3 - 8 (i 10)cm, korunní lístky jsou eliptické, občas vykrojené, na spodní straně ochlupené, barvy červené, modré, fialové nebo bílé. Plodem je ochlupená nažka. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují ji křoviny, pastviny, louky, atp. Potřebuje lehkou půdu bohatou na živiny, v zimě sucho a plné slunce. Přezimování u nás je sporadické, nadzemní část odumírá a určitě potřebuje zimní přikrývku.
Množí se hlízkami sázenými do hloubky 5 - 8cm.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 8 - 10
Synonyma: A. alba, A. albiflora, A. coccinea, A. coronaria f. albiflora, A. coronaria f. parviflora, A. coronaria f. rosea, A. coronaria var. alba, A. coronaria var. albiflora, A. coronaria var. chrysanthemifolia, A. coronaria var. coccinea, A. coronaria var. coerulea, A. coronaria var. cyanea, A. coronaria var. depauperata, A. coronaria var. incisa, A. coronaria var. mouansii, A. coronaria var. parviflora, A. coronaria var. phoenicea, A. coronaria var. plena, A. coronaria var. purpurea, A. coronaria var. rissoana, A. coronaria var. rosea, A. coronaria var. ventreana, A. coronarioides, A. cyanea, A. eunrenia, A. grassensis, A. kusnetzowii, A. mouansii, A. nobilis, A. oenanthe, A. praestabilis, A. pusilla, A. regina, A. rissoana, A. rosea, A. ventreana, A. versicolor
Rodové jméno pochází z řeckého slova "anemos", které znamená vítr. Pocházejí nejvíce z jižní a východní Asie, ale i z Evropy, jižní Afriky a Jižní Ameriky. Rostou zpravidla v kobercových porostech. Pod zemí vytvářejí hlízy, svazčité kořeny anebo oddenky. Obvykle dorůstá výšky 15 - 30cm. Listy má hluboce vykrajované, dlanité, několikačetné. Květy bývají miskovité nebo hvězdicovité, mívají průměr 2,5 - 4cm, korunních lístků bývá 5 a více, některé druhy kvetou na jaře, jiné na podzim. Plodem je nažka. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují jim vlhká místa v listnatých lesích nebo loukách na slunci nebo v polostínu. Některé jsou vhodné spíše do skalek, jiné do volné zahrady.
Množí se semeny nebo hlízami, které před výsadbou máčíme 24hod a sázíme do hloubky 5 - 7cm do mírně kyselé půdy.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 2500 druhů a 60 rodů. Zpravidla se jedná o jednoleté byliny. Méně častěji se setkáte s polokeři, keři nebo dokonce liánami. Listy mohou mít palisty, okraje zase laloky, zoubky nebo jsou celistvé. Žilnatina čepele je dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají oboupohlavné, vykvétají samostatně nebo v latách, vrcholících, okolících či klasech. Počet okvětních lístků začíná na 4, nejčastěji jich je 5. Plodem bývá měchýřek nebo nažka, vzácněji bobule nebo tobolka. Rostliny jsou jedovaté.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: