karta rostliny zobrazena tento rok 300x
poslední revize 01.12.2021
Cibuloviny a hlízy : Rosopsida / Ranunculales / Ranunculaceae / Anemone
Roste v horách Česka, Slovenska, Alpách, na Balkánském poloostrově, v Asii i v Severní Americe. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 30 - 60cm. Listy jsou přisedlé, spodní 3 - 5ti dílné. Kvete v okolíku 3 - 8 bílými květy se žlutým středem s 5 - 6ks 1,5cm okvětních lístků. Vnější strana může být načervenalá. Plodem je křídlatá nažka. Celá rostlina je jedovatá. Patří mezi chráněné druhy C1. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují ji pastviny nebo trávníky.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Anemonastrum narcissiflora, Anemonastrum narcissiflorum, A. laxa, A. narcissiflora f. laxa, A. narcissiflora subsp. europaea, A. narcissiflora var. crimea, A. narcissiflora var. elata, A. narcissiflora var. fasciculata, A. narcissiflora var. laxa, A. narcissiflora var. monantha, A. narcissiflora var. pienina, A. narcissiflora var. podolica, A. narcissiflora var. zawratensis, A. umbellata
Rodové jméno pochází z řeckého slova "anemos", které znamená vítr. Pocházejí nejvíce z jižní a východní Asie, ale i z Evropy, jižní Afriky a Jižní Ameriky. Rostou zpravidla v kobercových porostech. Pod zemí vytvářejí hlízy, svazčité kořeny anebo oddenky. Obvykle dorůstá výšky 15 - 30cm. Listy má hluboce vykrajované, dlanité, několikačetné. Květy bývají miskovité nebo hvězdicovité, mívají průměr 2,5 - 4cm, korunních lístků bývá 5 a více, některé druhy kvetou na jaře, jiné na podzim. Plodem je nažka. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují jim vlhká místa v listnatých lesích nebo loukách na slunci nebo v polostínu. Některé jsou vhodné spíše do skalek, jiné do volné zahrady.
Množí se semeny nebo hlízami, které před výsadbou máčíme 24hod a sázíme do hloubky 5 - 7cm do mírně kyselé půdy.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 2500 druhů a 60 rodů. Zpravidla se jedná o jednoleté byliny. Méně častěji se setkáte s polokeři, keři nebo dokonce liánami. Listy mohou mít palisty, okraje zase laloky, zoubky nebo jsou celistvé. Žilnatina čepele je dlanitá nebo zpeřená. Květy bývají oboupohlavné, vykvétají samostatně nebo v latách, vrcholících, okolících či klasech. Počet okvětních lístků začíná na 4, nejčastěji jich je 5. Plodem bývá měchýřek nebo nažka, vzácněji bobule nebo tobolka. Rostliny jsou jedovaté.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: