karta rostliny zobrazena tento rok 140x
Skalničky : Magnoliopsida / Lamiales / Boraginaceae / Anchusa
Roste v středozemní až po západní a střední Asii jako trvalka. Dorůstá výšky 0,3 - 1 (i 1,5)m a šířky 60cm. Pod zemí vytváří silný kořen. Lodyha je bíle štětinatá a na vrcholku větvená. Listy jsou ostře drsné, přízemní obkopinaté až úzce vejčité, dlouhé 40cm, široké 4,5cm, sbíhavé, lodyžní jsou střídavé, kopinaté, přisedlé, dlouhé 12 (i 17)cm a široké 3cm. Kvete svítivými modrými květy o průměru 1,2 - 1,5 (i 2)cm ve vijanech, kalich je dlouhý 1 - 1,1cm s 5ti úzce kopinatými laloky, koruna je nálevkovitá, modrá (i červenorůžovofialová), dlouhá 1,2 - 1,5cm, pysk je široký do 8mm, trubka má délku 6,5 - 8mm a na ústí má malé bíle ochlupené výrůstky tvořící pakorunku. Plodem je vejčitá vzpřímená tvrdka délky 3,5 - 4mm. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje plné slunce a vlhkou propustnou zem. Je mrazuvzdorný, ale náchylný na uhnívání po holomrazech. Proto se doporučuje na zimu zakrýt chvojím. Vyskytuje se na rumištích, okrajích cest, atp.
Množí se semeny nebo dělením nebo kořenovými řízky.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 3 - 9
Synonyma: A. italica
Pochází z Evropy, severní a jižní Afriky a západní Asie jako jednoletka, dvouletka nebo trvalka. Kořeny sahají hluboko. Kvetou po dlouhou dobu malými modrými květy s 5ti korunními lístky v bohatých vijanech. Plodem je tvrdka.
Vyhovuje mu plné slunce nebo částečný polostín a dobře propustná půda.
Množí se dělením nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní 100 - 150 rodů a na 2000 druhů. Patří mezi jednoletky i trvalky. Jedná se nejčastěji o byliny, dále keře, stromy i liány. Povrch bývá opatřený chloupky nebo je jinak zdrsnělý. Zpravidla střídavé listy bývají celokrajné bez výkrojků a bez palistů. Mívají různé velikosti v závislosti na vzdálenosti od země. Květy jsou obvykle oboupohlavné, zvonkovitě až trubkovitě tvarované a vyrůstají ve vijanu. Plodem je jednosemenná tvrdka, peckovice nebo tobolka. Mezi nejznámější zástupce patří Brutnák, Plicník nebo Kostival.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: