zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 908x

Ovoce : Liliopsida / Poales / Bromeliaceae / Ananas

Ananas comosus (Ananasovník chocholatý/Ananas chocholatý/Ananas obecný/Ananas pravý)

Roste na savanách Venezuely v podobě mnohaleté byliny, ale pěstuje se v teplých oblastech celého světa. Dorůstá výšky 0,75 (i 1,5)m a šířky 1,2m. Listy vytvářejí přízemní růžici, jsou tuhé, čárkovité, ostře zubaté, dlouhé do 90cm a široké 6cm. Ze středu vyrůstá květenství na 30 - 50cm stonku nesoucí až 200 modrofialových nebo bílých oboupohlavných květů. Plody jsou v závislosti na odrůdě těžké 0,5 - 5 kg, dužnina je bílá nebo žlutá, velmi šťavnatá, téměř vždy bezsemenná. Většina odrůd je autosterilních a tvoří partenokarpické plody. Plodenství má na vrcholu růžici krátkých 40 - 50 tence mečovitých listů, která se používá pro množení. Existují vnitrodruhové taxony:

V našich podmínkách skleníkového či bytového pěstování vyžaduje propustný a na živiny bohatý substrát s každodenní závlahou s dostatkem slunečního svitu a vlhka. Pak se nám odmění v krátké době plodenstvím. A. je snad jediná rostlina, která kterou lze donutit zakvést uměle. Hnojíme 1x za 14 dní tekutými hojivy pro broméliovité rostliny.

Rozmnožujeme tak, že plodovou růžici, která nesmí být zvadlá, odřežeme i s kouskem dužiny. První mladé listy otrháme, odřežeme dužinu i s 2milimetrovou části růžice. Řeznou ránu zasypeme práškovým stimulátorem nebo rozdrceným dřevěným uhlím. Necháme zaschnout alespoň dva týdny při teplotě 22 až 25°C. Připravíme si zavařovací sklenici, kterou do jedné třetiny naplníme směsi vláknité rašeliny a agroperlitu v poměru 1:1 a růžici zapíchneme asi 2 cm po listy. Růžici rosíme a substrát mírně zalijem. Sklenici přikryjeme mikroténovým sáčkem s malými otvory. Zakořeňování trvá 4 - 12 týdnu při teplotě 25 - 28°C. Ideálním obdobím jsou Vánoce, kdy můžeme sklenici umístit na radiátor.

AnanasComosus.jpg
720 x 960 px
488.79 kB AnanasComosus2.jpg
676 x 797 px
133.84 kB AnanasComosus3.jpg
612 x 922 px
249.51 kB AnanasComosus4.jpg
696 x 928 px
357.74 kB AnanasComosus6.jpg
1024 x 768 px
187.12 kB AnanasComosus7.jpg
1024 x 768 px
238.23 kB AnanasComosus8.jpg
1200 x 900 px
101.11 kB AnanasComosus9.jpg
1200 x 900 px
115.52 kB AnanasComosusVariegatus.jpg
681 x 908 px
309.49 kB AnanasComosusVariegatus2.jpg
720 x 960 px
329.69 kB

klimatická USDA zóna: 11 - 12

Synonyma: A. ananas, A. argentata, A. aurata, A. bracteatus, A. bracteatus var. hondurensis, A. bracteatus var. paraguayensis, A. coccineus, A. comosus f. sativus, A. comosus var. variegatus, A. debilis, A. domestica, A. maxima, A. monstrosus, A. ovatus, A. pancheanus, A. penangensis, A. porteanus, A. pyramidalis, A. sativa, A. sativus, A. sativus var. hispanorum, A. sativus var. muricatus, A. sativus var. pyramidalis, A. sativus var. variegatus, A. sativus var. viridis, A. serotinus, A. viridis, Ananassa ananas, Ananassa debilis, Ananassa porteana, Ananassa sativa, Bromelia ananas, Bromelia ananas var. prolifera, Bromelia communis, Bromelia comosa, Bromelia mai-pouri, Bromelia pigna, Bromelia rubra, Bromelia violacea, Bromelia viridis, Distiacanthus communis

Popis rodu Ananas

Pochází ze střední a Jižní Ameriky. Patří mezi trvalky. Listy vytvářejí růžici ze širokých sukulentních listů se zubatým okrajem a ostrou špičkou a z ní vyrůstá listnatá lodyha zakončená strboulovitým květenstvím z hustých zpravidla červenofialových květů podepřených tuhým listenem. Plodenství je šiškovité. Je jednou z mála sukulentních rostlin, které člověk dokáže využít pro sebe. Jednoznačně nejznámnější je A. comosus, který znáte z obchodů s potravinami. Ostatní druhy ananasů sice tvoří plody také, ale kromě aroma a pevných vláken v listech nemají jiný užitek.

Vyhovuje mu plné slunce s nadýchanou půdou bohatou na živiny. Není mrazuvzdorný.

Množí se odnožemi nebo řízkem z chocholu listů na vrcholu plodenství.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Bromeliaceae (Bromeliovité)

Existuje více než 3000 druhů rostoucích v drtivé většině jako byliny, výjmečně jako malé stromky. Rostliny pocházejí především z tropických lesů Ameriky, výjmečně ze subtropické Ameriky nebo západní Afriky. Uchycují se zde na stromech jako epifity. Ale není to pravidlem, mohou naleznou se i pozemní terestrické druhy nebo často sukulenty. Listy vyrůstající ve spirále vytvářejí růžici, která slouží k zachycování vody. Bývají pevné, kožovité, tvaru čárkovitého, kopinatého nebo vejčitého, občas s jemnými ostny po krajích. Květy bývají jednodomé, uspořádané do jednoduchých nebo složených lat, klasů a hlávek s často nápadnými listeny. Po odkvětu rostlina odumírá. Plodem je tobolka nebo bobule.

Živiny získávají z vlhkosti vzduchu a deště, odumřelého hmyzu, exkrementů, atp. Potřebují vyšší vlhkost vzduchu. Množí se dceřinými rostlinkami.

Zdroje:

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek