karta rostliny zobrazena tento rok 1188x
Sukulenty : Magnoliopsida / Saxifragales / Crassulaceae / Sedum
Pochází z Evropy. Patří mezi trvalky. Dorůstá výšky 20 - 50cm. Listy jsou ztučnělé, ploché, vejčitého tvaru s nepravidelným okrajem. Kvete v latě. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje plné slunce a sucho, štěrkový substrát nebo skalní pukliny, atp. V zimě nadzemní části odumírají.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Anacampseros albida, Anacampseros arguta, Anacampseros aurigerana, Anacampseros beugesiaca, Anacampseros borderi, Anacampseros buxicola, Anacampseros conferta, Anacampseros convexa, Anacampseros dumeticola, Anacampseros julliana, Anacampseros lapidicola, Anacampseros lugdunensis, Anacampseros monticulorum, Anacampseros navieri, Anacampseros praecelsa, Anacampseros purpurea, Anacampseros pycnantha, Anacampseros repens, Anacampseros rhodanensis, Anacampseros rubella, Anacampseros rupifraga, Anacampseros saxifraga, Anacampseros subalbida, Anacampseros triphylla, Anacampseros viridula, Anacampseros vogesiaca, Anacampseros vulgaris, Hylotelephium argutum, Hylotelephium argutum subsp. carpaticum, Hylotelephium carpaticum, Hylotelephium jullianum, Hylotelephium maritimum, Hylotelephium purpureum, Hylotelephium sanguineum, Hylotelephium telephium, Hylotelephium telephium subsp. fabaria, Hylotelephium triphyllum, Hylotelephium vulgare, Hylotelephium zhiguliense, S. argutum, S. carpaticum, S. jullianum, S. maritimum, S. maximum, S. mugodscharicum, S. purpurascens, S. purpureum, S. sanguineum, S. telephium f. purpureum, S. telephium subsp. fabaria, S. telephium subsp. purpureum, S. telephium var. purpurascens, S. telephium var. purpureum, S. triphyllum
Roste jako zpravidla sukulentní trvalka, méně častěji jako polokeře nebo keře. Stonky mohou být vzpřímené nebo poléhavé. Stonky bývají větvené a hustě olistěné. Listy bývají střídavé, masité, celokrajné nebo zubaté. Květy mají 4 - 5 kališních i okvětních lístků a 8 - 10 tyčinek. Plodem je měchýřek. Jsou vhodné na pěstování ve skalkách. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje jim sucho a hlinitopísčitá i suťovitá chudá půda a nutností je plné slunce.
Množí se nejčastěji řízkováním, dále pak dělením i semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 1500 druhů v 40 rodech. Jedná se o sukulentní rostliny rostoucí jako byliny nebo i polokeře. Listy mohou být protistojné i střídavé, někdy seskupené v přízemní růžici. Čepele mohou mít pilový nebo vroubkovaný okraj. Vždy jsou ale dužnaté a bez palistů. Kvete nejčastěji oboupohlavnými květy ve vrcholících se 3, 4, 5 nebo mnoha okvětními lístky. Plodem je měchýřek.
Vyskytují se především v oblastech s nedostatkem vody. Pokud u nás dokáží přezimovat, často se jedná o oblíbené skalničky.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Dobrý den, mám na zahrádce nově Sedium Telephium, ale nemám s jeho pěstováním žádné zkušenosti. Nevím, zda ho mám teď ne podzim ostříhat (jen suchý květ, nebo zkrátit i stonky), zda je mrazuvzdorný, zda ho nějak přes zimu chránit atd. Předem moc děkuji za radu. M.Janáková