karta rostliny zobrazena tento rok 548x
poslední revize 01.01.2023
Subtropické byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Aster
Roste ve východní Evropě a Turecku jako trvalka. Povrch je krátce ochlupený. Dorůstá výšky (5 -) 20 - 50 (i 60)cm. Lodyha je krátce ochlupená, zpravidla načervenalá, v horní 1/2 větvená. Listy jsou široce kopinaté až obvejčité, řídce vroubkované až celokrajné a jsou ochlupené. Květenstvím je úbor o průměru 3 - 5cm v chocholičnaté latě, jazykovité květy modrofialové (i růžové nebo bílé), trubkovité květy žluté, zákrov je (2 -) 3 (i 4)řadý, listeny na konci odstávají. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují ji suché trávníky, křoviny, lesy nebo jiná suchá vápenitá místa na plném slunci.
Množí se semeny, bylinnými řízky nebo dělením trsů.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 4 - 9
Synonyma: Amellus officinalis, Amellus vulgaris, A. acmellus, A. albus, A. amelloides, A. amellus subsp. bessarabicus, A. amellus subsp. scepusiensis, A. atticus, A. bessarabicus, A. collinus, A. noeanus, A. ottomanum, A. pseudamellus, A. pseudoamellus, A. purpureus, A. scepusiensis, A. tinctorius, Diplopappus asperrimus, Diplopappus laxus, Galatella asperrima
Roste v Euroasii a Severní Americe zpravidla jako stálezelená nebo poloopadavá trvalka. Nalezneme vysoké i nízké druhy o velikosti 0,15 - 0,5 (i 1,8)m. Listy jsou dlouhé, kopinaté až čárkované. Většina z nich kvete na podzim, naleznou se ale i jarní a letní druhy, vyznačují se velkým množstvím paprsčitých okvětních lístků většinou se žlutým terčem. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebují přímé slunce a dobře propustná vlhká půda bohatá na živiny.
Množí se dělením trsů, řízky nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: