karta rostliny zobrazena tento rok 326x
Ovoce : Magnoliopsida / Rosales / Rosaceae / Amelanchier
Roste v Severní Americe v podobě samosprašného již od báze větveného keře či nízkého stromu. Dorůstá výšky 1 - 2,5 (i 4)m. Větve jsou v mládí bíle plstnaté. Palisty jsou velmi úzké. Listy jsou široce oválné, dlouhé 2 - 6cm, na vrcholu pilovité, spodní strana je plstnatá, žilnatinu tvoří 8 - 13 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 0,7 - 2,8cm. Na podzim se barví do žluta až hněda. Květenstvím je vzpřímený 2 - 20tičetný hrozen o délce do 4cm, kališní lístky mají délku 2 -5,5mm a korunní lístky jsou dlouhé 0,6 - 1,8cm. Objevuje se po vyrašení listů. Plodem je kulatá tmavá růžovofialová ojíněná malvička průměru 0,7 - 1,5cm obsahující 3 - 10 semen. Rostliny začínají plodit 3. rokem a to po dobu 40 - 50 let. Existují vnitrodruhové taxony:
Na půdu je nenáročný, nemá rád pouze podmáčená místa. Odolává teplotám do -50°C.
Rozrůstá se stolony (znovuzakořeňujícími větvemi).
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 4 - 9
Synonyma: A. alnifolia var. typica, A. canadensis var. alnifolia, A. carrii, A. leptodendron, A. macrocarpa, A. montana, A. parvifolia, A. sanguinea var. alnifolia, Aronia alnifolia
Pochází ze Severní Ameriky. Patří mezi opadavé keře nebo i nižší stromy a dožívá se věku 30 - 70let (plná plodnost kolem 6. roku). Dorůstají výšky až 12m (kultivary pěstované pro plody zpravidla max. 4m). Kořeny sahají do hloubky 60 - 80cm. Palisty jsou drobné a záhy opadávají. Listy jsou střídavé, celokrajné, jednoduché a zpravidla vejčité. Kvete bílými květy s 5ti okvětními lístky a 10 - 20ti tyčinkami seskupenými do hroznu. Plodem je jedlá sladká malvice fialovočervené barvy s 4 - 10ti semeny.
Vyhovuje jim plné slunce nebo polostín a vlhká půda bohatá na živiny ideálně s neutrálním nebo kyselým pH (pouze A. ovalis snáší zásadité půdy). Vydrží i více než -20°C mrazy a květy do -5°C. Dobře snáší řez.
Množí se semeny po stratifikaci, hřížením nebo kořenovými výmladky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem 100 - 120 rodů se 3000 - 4000 druhy. Nejznámějším zástupcem je bezesporu růže, označována jako královna květin. Dalšími významnými představitelem je ovoce mírného pásma a také řada léčivých rostlin. V této čeledi se tedy naleznou byliny, keře i dřeviny, často obdařené ostny. Listy vyrůstají obvykle střídavě, jsou složené a s palisty. Kvete většinou 5tičetnými oboupohavnými květy. Plodem je pak češule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Tak především - "amelanchierova borůvka" je nesmysl,nic takového neexistuje.Je to jen komerční název pro muchovník,což má sloužit k přilákání kupujících.Jak je z výše uvedeného popisu zřejmé,jedná se o muchovník olšolistý(Amelanchier alnifolia).Samozřejmě existuje více druhů muchovníku,mezi nimi i ten,na který se ptáte.Liší se od sebe listem, barvou a snad i velikostí plodů.Více se dovíte,když si do vyhledávače,např.na Seznamu,nebo na Centrum zadáte jeden,nebo druhý(latinský) název - naskočí Vám několik odkazů i s obrázky,kde si najdete,co potřebujete.Četl jsem,že v Kanadě a v USA bylo vyšlechtěno několik kultivarů s většími a sladšími plody a že se tam muchovníky pěstují pro konzervárenské účely - jedním z nich je právě kultivar BALLERINA.
Velmi by mě zajímalo, jestli v posledních letech došlo k výskytu nějakých škůdců těto borůvky, mám rostlinu zaslanou Zahradnictvím Kruh a od té doby, co jsem ji zasadila neustále zasychají konce listů a celé nové výhony této rostliny, co doporučujete???Dále mám druhou rostlinu a na jejích listech se objevují cihlové skvrnky, které poléze vedou po vypadnutí k proděravění lístků, jakoby je něco vykousalo, jedná se o nějakou plíseň????, co doporučujete? děkuji M. Regentová.