karta rostliny zobrazena tento rok 176x
Tropické stromy : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Alstonia
Pochází ze Západní Austrálie. Roste v podobě stromu. Dorůstá výšky 15 - 25m. Vstřícné listy mají 1,5 - 2,5cm řapíky, čepel kopinatou, eliptickou nebo obvejčitou se špičkou, žilnatina má 18 - 20 žilek z každé strany, délka dosahuje až 36cm a šířka až 13cm. Květenství má délku až 11cm, vlastní květy jsou dlouhé 5 - 6mm, stopky délky 1,7 - 3mm, kališní lístky vejčité délky 1,5 - 2,2mm, koruna jé béžová s 3,5 - 4,9mm trubkou, laloky kopinatě vejčité délky 2,4 - 3mm. Plodem je 20 - 40cm měchýřek obsahující podlouhlá semena délky 5 - 8mm. Existují vnitrodruhové taxony:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: A. linearis, A. longissima, A. ophioxyloides, A. somersetensis, A. spectabilis subsp. ophioxyloides, A. villosa, A. villosa f. calvescens, A. villosa var. glabra, Blaberopus villosa var. petiolata, Blaberopus villosus
Rod byl pojmenován po profesoru botaniky v Edinburgu jménem Charles Alston (1685 - 1760). Rostou v podobě stromu nebo keře v tropech Afriky, Ameriky, jihovýchodní Asie, Polynésie a Austrálie. Nejvyšší z nich, jako např. A. pneumatophora dorůstá výšky až 60m při průměru kmene více než 2m. Vstřícné nebo přeslenité listy bývají celokrajné, kožovité, eliptické, oválné, čárkovité i kopinaté. Květy mají barvu bílou, žlutou, růžovou nebo zelenou, tvoří je 5 kališních a 5 okvětních lístků, jsou drobné, trubkovité, na bázi chlupaté, zakončené talířovitou korunou a seskupené v terminálních chocholičnatých vrcholících. Plodem je luskovitý měchýřek délky 7 - 40cm.
Vyhovuje ji vlhko, dobře propustná půda a polostín.
Množí se řízky nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: