karta rostliny zobrazena tento rok 432x
Byliny : Magnoliopsida / Caryophyllales / Caryophyllaceae / Stellaria
Pochází z Evropy. Patří mezi jednoletky. Dorůstá výšky (5 -) 10 - 50 (i 90)cm. Na poléhavém stonku vyrůstají chloupky v jedné řadě. Lístky má vejčité tvaru, přisedlé až dlouze řapíkaté, dlouhé 1 - 6cm a široké 0,6 - 3cm. Kvete bílými květy na stopkách v paždí listů nebo na koncích stonků, kališní lístky jsou vejčitěkopinaté s úzkým bílým okrajem, dlouhé 2 - 6,5mm, korunní lístky jsou zpravidla delší kališních a jsou 2dílné. Plodem je tobolka, semena mají velikost 0,7 - 1,4mm, barvu tmavěhnědou až hnědou a jediná rostlina jich dokáže vyprodukovat i několik tisíc. Je oblíbenou potravou býložravců. I lidé jej můžou používat pro přípravu salátů. Může se používat i jako léčivá bylinka. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje mu vlhká půda v polostínu nebo stínu.
Množí se semeny.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Alsine apetala, Alsine avicularum, Alsine barbata, Alsine brachypetala, Alsine elongata, Alsine glabella, Alsine gussonii, Alsine media, Alsine media var. transiens, Alsine repens, Alsine vulgaris, Alsinella wallichiana, Alsinula media, Arenaria vulgaris, S. apetala, S. media f. apetala, S. media var. apetala, S. vulgaris
Nejznámějším druhem je S. media (P. prostřední/P. žabinec/Žabinec obecný). Pod zemí vytváří oddenek. Lodyhy vytváří plazivě vystoupavé. Kvete bílými nebo zelenobílými květy. Plodem je tobolka.
Vyhovuje mu stín nebo polostín a vlhká půda bohatá na živiny.
Množí se dělením oddenků nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem asi 100 rodů s přibližně 2500 druhy. Patří mezi jednoleté až vytrvalé byliny. Rostliny v drtivě většině pochází z mírného pásu severní polokoule. Lodyha bývá vidličnatě větvená. Listy nejčastěji vyrůstají protistojně bez palistů nebo křižmostojně. Stejně tak nejčastěji jsou květy oboupohlavné s 5ti okvětními lístky ve vrcholičnatých květenstvích. Plodem bývá tobolka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: