karta rostliny zobrazena tento rok 28x
Sukulenty : Liliopsida / Liliales / Liliaceae / Aloe
Druhové jméno bylo vybráno na počest Rudolfa Marlotha, proslulém botaniku a znalci jihoafrické flóry. Patří mezi jedny z největších A. Je rozšířena od JAR přes Svazijsko, Botswanu, Zimbabwe až k Mosambiku. Dorůstá do výšky 2 - 4 (i 10)m a vrchol bývá pokrytý uschlými listy. Listy vytvářejí hustou růžici, jsou kopinaté, tlusté, šedě zelené, dlouhé 1 - 1,5m, široké 20 - 25cm, zejména na spodní straně s červeně hnědými trny délky 3 - 4mm a okrajové zuby jsou červeně hnědé. Květenstvím je lata délky 80cm, tvoří ji 20 - 30 (i 50) hroznů, hrozny jsou válcovité, dlouhé 30 - 50cm, široké 5 - 6cm, listeny jsou kopinaté, špičaté, 3 - 5tižilné, dlouhé 8 - 9mm, široké 5mm, vlastní květy mají 5mm stopku, jsou žluté až žlutě oranžové, později červené, dlouhé 3 - 3,5cm a široké 7mm. Plodem je šedá tobolka délky 1,9 - 2,1cm a šířky 1 - 1,2cm.
U nás pěstujeme v propustném substrátu. Zimujeme při 10°C, bez zálivky!
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 9 - 11
Synonyma: A. spectabilis
Pochází z Afriky, Madagaskaru a Arabského poloostrova. Patří mezi stálezelené trvalky, keře nebo až stromy či dokonce šplhavé liány. Listy jsou sukulentní, obvykle dlouze 3úhlé, špičaté, dužnaté a trnité. Květenství je stopkaté, postranní nebo terminální, hroznovité nebo klasnaté, květní obal trubkovitý nebo válcovitý, tyčinek 6 a semeníky jsou podlouhlé nebo vejčité, přisedlé, 3pouzdré. Plodem je kožovitá vejčitá nebo podlouhlá tobolka s mnoha někdy i křídlatými semeny. Jednotlivé druhy bývají často zaměňovány s americkou Agave. A. má však dužnaté listy a dokáží kvést mnoho sezón po sobě. Slovo Aloe bylo odvozeno z hebrejštiny ze slova halal - hořký. A skutečně, pokud je A. poraněná, teče z ní hořká šťáva. Používá se pro léčebné účinky, zejména druh A. vera - uřízneme list a přiložíme ho na postižené místo. Necháme účinkovat pouze omezenou dobu a poté jej odstraníme. List ořezáváme postupně, aby jsme rostlinu brzy nezlikvidovali celou. Pozor, léčebné účinky se projevují pouze u alespoň 3 roky starých rostlin. Existuje vnitrodruhový taxon:
Není náročná na pěstování. Potřebuje jen občasnou zálivku, výborně snáší suchý vzduch, pohlcuje škodliviny z ovzduší. Dále má ráda lehkou propustnou půdu a hodně světla. Škodí ji nízké teploty a příliš hodně vody. Má ráda dobře osvětlené místo, ne však přímé sluneční paprsky. Zalévejte až v okamžiku, kdy je substrát proschlý. Ideální je teplota kolem 25°C. V zimě ji uchovávejte na chladnějším místě (15 - 18°C). Přesazujeme každé 2 - 3 roky a občas přihnojujeme nejlépe fosforečným hnojivem.
Množí se řízky nebo semeny. Odříznutý list nechejte 2 dny zaschnout, můžete pro dezifekci potřít dřevěným uhlím a poté zasaďte do vyvážené směsi kompostu a písku.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: