karta rostliny zobrazena tento rok 796x
Sukulenty : Liliopsida / Liliales / Liliaceae / Aloe
Roste v JAR, Zimbabwe a Lesothu, zavlečená byla na Svatou Helenu, Mauritius, Réunion, Austrálie, Norfolk, Tasmánie, Nový Zéland, Itálie, Baleáry, Korsika, Portugalsko, Španělsko, Mexiko a Argentina. Dorůstá výšky 20 - 50cm. Listy vytvářejí 12 - 20tičetnou růžici, jsou kopinaté, tmavě zelené, dlouhé 13 - 50cm, široké 5 - 12cm a spodní strana je světle zelená. Květenství má výšku 0,4 - 1,5m, listeny jsou 3úhlé, zašpičatělé, 3žilné, dlouhé 0,7 - 1,6cm, široké 2,5 - 3,5mm, vlastní květy mají 1 - 4,5cm stopku, jsou žluté až růžové, oranžové nebo červené, dlouhé 2 - 4,5cm. Plodem je šedě modrá tobolka délky 1,8 - 4cm, šířky 0,6 - 1,5cm a obsahuje šedá široce okřídlená semena délky 6mm, šířky 2,5mm a tloušťky 1,5mm.
Nesnáší pokles teploty pod 0°C.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: A. commutata, A. commutata var. bicolor, A. disticha, A. gasterioides, A. grahamii, A. latifolia, A. leptophylla, A. leptophylla var. stenophylla, A. macracantha, A. maculosa, A. obscura, A. perfoliata var. obscura, A. perfoliata var. saponaria, A. picta, A. picta var. major, A. saponaria, A. saponaria var. ficksburgensis, A. saponaria var. latifolia, A. saponaria var. obscura, A. spuria, A. trichotoma, A. tricolor, A. umbellata, A. umfoloziensis
Pochází z Afriky, Madagaskaru a Arabského poloostrova. Patří mezi stálezelené trvalky, keře nebo až stromy či dokonce šplhavé liány. Listy jsou sukulentní, obvykle dlouze 3úhlé, špičaté, dužnaté a trnité. Květenství je stopkaté, postranní nebo terminální, hroznovité nebo klasnaté, květní obal trubkovitý nebo válcovitý, tyčinek 6 a semeníky jsou podlouhlé nebo vejčité, přisedlé, 3pouzdré. Plodem je kožovitá vejčitá nebo podlouhlá tobolka s mnoha někdy i křídlatými semeny. Jednotlivé druhy bývají často zaměňovány s americkou Agave. A. má však dužnaté listy a dokáží kvést mnoho sezón po sobě. Slovo Aloe bylo odvozeno z hebrejštiny ze slova halal - hořký. A skutečně, pokud je A. poraněná, teče z ní hořká šťáva. Používá se pro léčebné účinky, zejména druh A. vera - uřízneme list a přiložíme ho na postižené místo. Necháme účinkovat pouze omezenou dobu a poté jej odstraníme. List ořezáváme postupně, aby jsme rostlinu brzy nezlikvidovali celou. Pozor, léčebné účinky se projevují pouze u alespoň 3 roky starých rostlin. Existuje vnitrodruhový taxon:
Není náročná na pěstování. Potřebuje jen občasnou zálivku, výborně snáší suchý vzduch, pohlcuje škodliviny z ovzduší. Dále má ráda lehkou propustnou půdu a hodně světla. Škodí ji nízké teploty a příliš hodně vody. Má ráda dobře osvětlené místo, ne však přímé sluneční paprsky. Zalévejte až v okamžiku, kdy je substrát proschlý. Ideální je teplota kolem 25°C. V zimě ji uchovávejte na chladnějším místě (15 - 18°C). Přesazujeme každé 2 - 3 roky a občas přihnojujeme nejlépe fosforečným hnojivem.
Množí se řízky nebo semeny. Odříznutý list nechejte 2 dny zaschnout, můžete pro dezifekci potřít dřevěným uhlím a poté zasaďte do vyvážené směsi kompostu a písku.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: