karta rostliny zobrazena tento rok 29x
Tropické byliny : Liliopsida / Alismatales / Araceae / Alocasia
Pochází z Nové Guineje.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste v tropické jižní a jihovýchodní Asii. Pod zemí vytváří oddenky nebo hlízky. Podle tvaru, tuhosti a velikosti (20 - 90cm) listu občas s tmavými skvrnami a s dlouhými řapíky lze jednoduše poznat, že patří mezi Áronovité rostliny. Typické je pro ně také květenství vyrůstajícím na stvolu a tvoří jej většinou bílý z poloviny otevřený toulec chránící vlastní tyčovitý zašpičatělý pohlavní orgán. Existuje vnitrodruhový taxon:
Nejčastěji se pěstuje i prodává A. x amazonica. Potřebují teplotu alespoň 20°C, v zimě 18°C. Rostlině postačí rašelinový substrát. V létě polostín a v zimě plné světlo. Protože jsou pralesního původu, mají také rádi vysokou vlhkost a tak je rosení nezbytné. Přesazují se každý rok. Ideální pro ně je tropický skleník, kde se s ní také nejčastěji setkáte.
Množí se dělením, řízky nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem více než 3000 druhů. Najdou se zde byliny i keře, dále terestrické, epifytské, liánovité nebo dokonce i vodní rostliny. Náleží především k trvalkám. Kořeny bývají v pdobě hlíz nebo oddenku. Listy mohou být s řapíkem i bez a vyrůstají střídavě. Žilnatina je zpeřená, dlanitá nebo souběžná. Pokud se jedná o tvar, oblíbený je střelovitý, srdčitý nebo hrálovitý. Květenstvím je palice (ztlustlé klasy) s toulcem (vzácně bez). Plodem je peckovice nebo bobule, méně častěji oříšek, měchýřek nebo tobolka. Obvykle bývá i dužnatý.
Pocházejí z tropických lesů. Vyznačují se zvláštním květenstvím v palici, kterou obklopuje jediný obvykle tuhý listen zvaný toulec. Nejsou náročné na světlo, vyhovuje jim polostín a přímé slunce jim škodí. Jsou poměrně snášenlivé na sušší vzduch uvážíme-li odkud pocházejí, ale každopádně rosení jim nebude vadit.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: