zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 201x

Listnáče : Magnoliopsida / Fagales / Betulaceae / Betula

Betula nana (Bříza trpasličí)

Roste za polárním kruhem v Evropě v podobě bohatě jemně větveného poléhavého keře. Dorůstá výšky 0,2 - 0,5 (i 1,5)m při průměru kmene do 2 (i 3)cm. Borka je hnědá, později až hnědočerná. Větve bývají poléhavé, někdy vystoupavé, holé, jemně nebo hustě ochlupené, postranní větve dokáží znovu zakořenit, v mládí jsou ochlupené a šedozelené. Listy jsou střídavé, přisedlé, okrouhlé až ledvinovité, vroubkované, tmavězelené, v mládí mírně lepkavé, dlouhé 0,4 - 1,2 (i 1,5)cm, široké 1 - 2cm, spodní strana je světlezelená, ochlupená, žilnatinu tvoří 2 - 4 páry žilek, podzimní barva je žlutá až červená a řapíky jsou dlouhé 1 - 4mm. Samčí jehnědy jsou přisedlé, dlouhé 0,5 - 1,5cm, vzpřímené, prašníky žluté. Samičí jehnědy jsou také vzpřímené, mají krátké ochlupené stopky, tvarem oválné nebo dlouze vejčité, ve zralosti dlouhé do 1,2cm, listeny holé, střední cíp delší než postranní, laloky čárkovitě podlouhlé. Plodem je nažka. Patří mezi ohrožené druhy C2. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovují ji horské rašeliniště, horské nebo podhorské louky v kyselé půdě. Snese i sucho.

Množí se adventními kořeny.

BetulaNana.jpg
1127 x 845 px
297.56 kB BetulaNana2.jpg
1127 x 845 px
134.19 kB BetulaNana3.jpg
1024 x 768 px
354.27 kB BetulaNanaAurea.jpg
1024 x 768 px
263.3 kB

kvete v měsících:    123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)

klimatická USDA zóna: 1 - 7

Synonyma: Alnus nana, B. glandulosa var. hallii, B. nana var. sibirica, Chamaebetula nana

Popis rodu Betula

cenikceny již od 57,00 Kč s DPH

Roste na severní polokouli v podobě opadavého stromu nebo keře. Vytváří mělký kořenový systém. Borka bývá bílá, nažloutlá nebo růžovohnědá a obvykle se odlupuje. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité, špičaté a pilové. Kvete v jednopohlavnými květy v jehnědách, samčí jsou delší, žluté a svislé, zatímco samičí bývají vzpřímené a menší. Z nich pak vznikají šištice s plody - 2křídlými nažkami. Nejznáměnjší a zároveň u nás nejobvyklejší břízou je B. pendula (Bříza bělokorá). Existují vnitrodruhové taxony:

Není náročná na pěstování, má ráda chlad, vhodnější je vlhčí půda, ale roste i v suché. Patří mezi pionýrské rostliny osidlující holé půdy, vyhovuje ji plné slunce nebo polostín a hluboké dobře propustné půdy. Nesnáší přesazování a seřezávání tažných a tlustějších větví. Je schopná denně spotřebovat až 60 litrů vody.

Množí se semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2024                 DONATE / příspěvek na provoz stránek