karta rostliny zobrazena tento rok 498x
Tropické keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Agarista
Roste ve střední Africe, Madagaskaru, Réunionu a Mauritiu v podobě stálezeleného bohatě větveného stromu. Dorůstá výšky 15 - 20m. Borka je rozpukaná na dlouhé pruhy. Listy jsou jednoduché, střídavé, eliptické, oboustranně zašpičatělé, celokrajné, tmavězelené, na spodní straně světlejší a krátce řapíkaté. Květenstvím je krátký hrozen, vlastní květy mají 5ticíp kalich, korunu baňkovitou s 5ti cípy a barvu červenou. Plodem je tobolka. Je jedovatá.
Vyhovují mu okraje horských lesů, savany, kamenité i lávové stráně.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: A. buxifolia, A. pyrifolia, Agauria buxifolia, Agauria goetzei, Agauria nummularifolia, Agauria pyrifolia, Agauria salicifolia, Agauria salicifolia f. adenantha, Agauria salicifolia f. glandulosa, Agauria salicifolia f. hispida, Agauria salicifolia f. pubescens, Agauria salicifolia f. rufidula, Agauria salicifolia f. setulosa, Agauria salicifolia f. tomentosa, Agauria salicifolia f. trichadenia, Agauria salicifolia var. angustissima, Agauria salicifolia var. brevifolia, Agauria salicifolia var. buxifolia, Agauria salicifolia var. intercedens, Agauria salicifolia var. latissima, Agauria salicifolia var. megalophylla, Agauria salicifolia var. pyrifolia, Andromeda buxifolia, Andromeda pyrifolia, Andromeda salicifolia, Leucothoe angustifolia var. pyrifolia, Leucothoe buxifolia, Leucothoe salicifolia, Leucothoe salicifolia var. pyrifolia
Roste v Jižní Americe a Severní Americe a s 1 druhem na Mauriciu. Patří mezi stálezelené keře. Listy jsou kožovité, celokrajné a převislé. Květenstvím je převislá hroznovitá lata a vlastní květy mají 5tilaločnou baňkovitou korunu v barvě zelenobílé až růžové nebo červené. Plodem je tobolka.
Vyhovuje ji chráněné vlhké místy s půdou bohatou na živiny. Druhy z Jižní Ameriky nejsou mrazuvzdorné.
Množí se řízkováním.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.
Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: