karta rostliny zobrazena tento rok 243x
Ovoce : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Vaccinium
Roste na Sumatře, Malajském poloostrově, Jávě a Bali v podobě keře o výšce 1 - 5m nebo stromu o výšce 8 (i 20)m s průměrem kmene do 50cm. Větve jsou v mládí narůžovofialovělé a mohou být ochlupené. Listy jsou vejčité až obvejčité, báze může být mírně lopatkovitá nebo zaoblená, v mládí jsou červené, jinak tmavě zelené, dlouhé 1,5 - 6cm, široké 0,5 - 2,5cm, spodní strana je řídce žláznatě tečkovaná, žilnatinu tvoří 5 - 8 párů žilek a řapíky jsou dlouhé 2 - 4mm. Květenstvím je úžlabní až terminální hrozen s vřetenem délky 3 - 8,5cm, vlastní květy mají stopky délky 5 - 9mm, koruna je dlouze baňkovitá, bílá, béžová nebo růžová, uvnitř ochlupená, dlouhá 0,7 - 1,1cm a široká 3 - 7mm. Plodem je kulovitá tmavě růžovofialová až černomodrá bobule průměru 8mm, která může být ochlupená. Existují vnitrodruhové taxony:
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Agapetes varingiaefolia, Agapetes vulgaris, Diplycosia erythrina, Epigynium varingiaefolium, Thibaudia varingiaefolia, V. ellipticum, V. erythrinum, V. obversum, V. schimperi, V. varingiaefolium f. parvifolia, V. varingiaefolium f. sublanceolata, V. varingiaefolium var. angustifolium, V. varingiaefolium var. erythrinum
Roste na severní polokouli včetně tropů Madagaskaru a Havajských ostrovů v podobě stálezeleného i opadavého keře nebo dokonce stromu. Většinou se řadí mezi terestrické rostliny, ale najdou se i epifytní druhy. Listy jsou střídavé, kožovité, celokrajné i pilovité a krátce řapíkaté. Kvete samostatnými květy nebo v hroznech, vlastní květy jsou 4 - 5tičetné, stejně tak i kalich. Plodem je bobule s vytrvalým kalichem. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovují ji kyselé vlhčí lehké písčité půdy.
Množí se semeny, hřížením, dělením nebo polovyzrálými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.
Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: