karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 14.02.2022
Subtropické keře : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Agapetes
Roste v Bhútánu a Indii v podobě epifytického keře. Dorůstá výšky 0,5 - 1,5m, mladé větve jsou řídce ochlupené. Listy jsou kopinaté, špičaté, celokrajné, dlouhé 6 - 12cm, široké 1,5 - 3,5cm, báze klínovitá a řapíky dlouhé 2 - 4mm. Kvete v 6 - 12tičetném hroznu o délce 6 - 9cm, stopky jsou dlouhé 2 - 4cm, holé, stopky květů dlouhé 1,5 - 2cmm, kališní lístky kopinaté, dlouhé 3 - 5mm, koruna trubkovitá, na konci se rozšiřuje, je dlouhá 2,5 - 3cm, široká 6 - 8mm, červená s tmavším síťkováním a laloky jsou velké 0,8 - 1cm. Plodem je téměř kulovitá 5 - 8mm bobule s vytrvávajícími kališními lístky.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Pochází z Himálaje. Jedná se obvykle o stálezelené, epifytické nebo poloepifytické keře, vzácně stromy. Habitus bývá polopopínavý. Některé druhy vytvářejí dřevnatou hlízu. Listy jsou střídavé, téměř vstřícné nebo téměř přeslenité, kožovité, celokrajné nebo pilovité. Kvete v samostatně, v chocholících, ve svazečcích anebo v hroznech, koruna bývá trubkovitá, trubkovitá a červená s 10ti tyčinkami. Plodem je kulovitá bobule obsahující eliptická semena. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovují mu vlhké lesy, chráněné místo a vyšší vzdušná vlhkost. Substrát by měl být dobře propustný a rostlina v něm zasazená mělce.
Množí se řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.
Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: