karta rostliny zobrazena tento rok 1x
poslední revize 04.11.2013
Skalničky : Rosopsida / Brassicales / Brassicaceae / Aethionema
Patří mezi endemity Kavkazu. Roste v podobě mnohakmenného bohatě větveného polokeře s prutnatými kmínky. Dorůstá výšky 40cm. Listy jsou dlouze lopatkovité, ztupělé, dlouhé 2,5 - 3cm, široké 4 - 6mm, koncové mají délku 1,5 - 2cm a šířku 2 - 3mm. Plodem je obvejčité podlouhlé šešulky s uťatým koncem, protaženou bází, délkou 4 - 5,5mm, šířkou 2 - 3mm a celokrajným křídlem.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste ve středozemí a západní Asii, zejména Turecku. Jedná se o stálezelné nebo polostálezelené keře, polokeře nebo byliny. Listy jsou střídavé, celokrajné. Kvete v hroznu, tvoří jej 4četné růžové až bílé květy, korunní lístky jsou dlouhé, růžové, červené, růžovofialové nebo vzácně bílé nebo nažloutlé. Plodem je zploštělá srdčitá až zakulacená či podlouhlá šešulka. Používá se jako skalnička. Existují vnitrodruhové taxony:
Vyhovuje ji plné slunce a hlinitopísčité nebo vápenité dobře propustné půdy (včetně štěrku). Na zimu potřebuje ochranu před větší vlhkostí, ale přímo sucho by bylo špatné.
Množí se řízkováním nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 380 rodů a na 3200 druhů. Rostou od polárních oblastí po tropy, zejména na severní polokouli.
Najdou se mezi nimi jednoletky, dvouletky i trvalky. Co se týče formy, tak se jedná zejména o byliny, méně častěji keře nebo popínavé rostliny. Listy jsou obvykle střídavé s velkou rozmanitostí tvarů řapíku. Nemá palisty. Kvete obvykle v chocholíku, hroznu nebo klasu. Kvete oboupohlavnými květy se 4mi okvětními lístky. Nejčastější je žlutá a bílá barva. Plodem bývá šešule.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: