karta rostliny zobrazena tento rok 90x
Orchideje : Liliopsida / Asparagales / Orchidaceae / Ascocentrum
Pochází z Himálaje, Myanmaru, Číny, Malajsie a Thajska. Roste jako epifyt na listnatých stromech. Z pahlíz vyrůstají tuhé listy délky do 10cm. Stonek dosahuje délky pouze 15 - 18cm. Kvete růžovými květy v 10cm vzpřímeném hroznu. Existuje vnitrodruhový taxon:
Vyhovuje ji dostatek přímého světla a vyšší vlhkost. Zálivka se provádí pouze pravidelným rosením kořenů.
Množí se sdělením výhonů.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: Aerides ampullacea, A. ampullaceum var. aurantiacum, Gastrochilus ampullaceus, Oeceoclades ampullacea, Saccolabium ampullaceum
Roste z teplého klima Himálaje, Myanmaru, Thajska, Malajsie, Filipín, Jávy a Bornea jako epifyt. Vyskytuje se na opadavých stromech. Pahlízy dosahují délky do 15 - 18cm. Kvete ve vzpřímeném hroznu krátce stopkatými květy v barvách žluté, oranžové, růžové nebo červené. Nejznámějším druhem je asi A. ampullaceum.
Vyhovuje mu dostatek světla, ale rozptýleného a teplota by neměla klesnout pod 15°C.
Množí se odnožemi.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje 850 - 880 rodů a 17 000 - 22 000 (ve skutečnosti nejspíše až 25 000) druhů a tím je i největší čeledí z rostlin vůbec. Rostou od tropů až po tundru. V teplých oblastech jsou především epifiticky rostoucí druhy, v mírném naopak pozemní terestrické. Patří mezi jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Kořeny vytvářejí hlízu nebo oddenek. Listy mají čárkovitý, kopinatý nebo vejčitý tvar. Kvete samostatnými květy, ale spíše ve skupinách v klasu, latě, hroznu, hlávce nebo okolíku. Plodem bývá tenkostěnná tobolka. Mezi významné sběratele patřil i český botanik Benedikt Roezl (v časopise ABC o něm vyšel i komix v rámci série Lovci zelených pokladů). Dělí se na tyto podčeledě:
Vyhovuje jim vyšší vzdušná vlhkost, rozptýlené světlo a dostatek živin v podobě tekutého hnojiva. Orchideje produkují desetitisíce semen z jediné rostliny, avšak uchytí se pouze mizivé procento. Pěstují se v domácnostech (ve většině se jedná o hybridy odolnější na bytové podmínky) obvykle v průhledných květináčích ve směsi kokosového vlákna, keramzitu, borové kůry nebo polystyrenu. Zálivka pak probíhá tak, že se jednou týdně na asi 3hod celý květináč namočí do kyblíku s vodou a pak se nechá voda vytéci.
Zdroje:
literatura: