karta rostliny zobrazena tento rok 2x
poslední revize 31.03.2021
Byliny : Magnoliopsida / Lamiales / Boraginaceae / Buglossoides
Roste od Británie přes střední Evropu po jižní Rusko, středozemí, Španělsko a východní Turecko v polštářových porostech. Dorůstá výšky 20 - 60 (i 70)cm. Stonek je vzpřímený, ochlupený a nevětvený. Listy jsou tmavězelené, kopinaté až úzce eliptické, dlouhé 7 (i 8)cm a široké 1,5 (i 2)cm. Květenstvím je vijan, vlastní květy jsou oboupohlavné červenofialové, po opylení sytě modré s 5ti okvětními lístky, koruna je dlouhá 1 - 1,6cm a široká 0,8 - 2cm. Plodem je bílá tvrdka délky 3 - 4mm a šířky 2,5 - 3,5mm. Patří mezi ohrožené druhy C3.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 5 - 9
Synonyma: Aegonychon purpurocaeruleum, Lithospermum purpurocaeruleum, Margarospermum purpurocaeruleum
Roste v Evropě a Asii jako jednoletka nebo trvalka. Povrch je ochlupený. Stonek je plazivý a může být větvený. Větve jsou poléhavé až vystoupavé. Listy jsou jednoduché, eliptické až kopinaté a zpravidla ochlupené. Kvete bílými nebo modrými až fialovými hvězdicovitými květy v koncových stažených vijanech.
Vyhovuje ji teplo. Rostou na skaliskách i v lesích. Půda by měla být dobře propustná, sušší, neutrální až zásaditá.
Množí se semeny nebo řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní 100 - 150 rodů a na 2000 druhů. Patří mezi jednoletky i trvalky. Jedná se nejčastěji o byliny, dále keře, stromy i liány. Povrch bývá opatřený chloupky nebo je jinak zdrsnělý. Zpravidla střídavé listy bývají celokrajné bez výkrojků a bez palistů. Mívají různé velikosti v závislosti na vzdálenosti od země. Květy jsou obvykle oboupohlavné, zvonkovitě až trubkovitě tvarované a vyrůstají ve vijanu. Plodem je jednosemenná tvrdka, peckovice nebo tobolka. Mezi nejznámější zástupce patří Brutnák, Plicník nebo Kostival.
Zdroje:
literatura: