karta rostliny zobrazena tento rok 65x
Sukulenty : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae / Pachypodium
Pochází z hranic Namibie a JAR. Dorůstá výšky 1,5 - 2,5 (i 4)m a šířky 10 - 30cm. Kmen bývá nevětvený, válcovitý, při bázi nejširší, na povrchu má ve spirále bradavičnaté trnité hrbolky s trny délky 4 - 7 (i 8)cm. Palisty jsou dlouhé 3 - 7cm. Listy jsou umístěné na vrcholcích, jsou obvejčitě podlouhlé, zúžené a zaoblené, šedě zelené, z obou stran hustě sametové, zvlněné, dlouhé 8 - 12cm, široké 2 - 4 (i 6)cm, báze sbíhavá, řapíky nejsou patrné. Květenství je chudé, vlastní květy trubkovité, pohárkovité, uvnitř červené, na vnější straně zelené, dlouhé (2,5 -) 3 - 5cm s krátkými cípy. Plodem je párovitý při bázi spojený válcovitý krátce jemně šedě ochlupený měchýřek o délce až 4cm a obsahuje 50 - 70 vejčitých semen délky 4mm s chomáčkem bělavých chloupků.
Je náročný na pěstování, proto se používá roubování na P. lamerei nebo P. geayi. Důležité je hnojení. Zimujeme při teplotě kolem 15°C (minimální teplota by měla být 0°C.)
Množí se semeny, která musí být čerstvá. Velmi brzy ztrácí na klíčivosti.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: Adenium namaquanum
Pochází z centrální madagaskarské plošiny, kde roste na žulových kopcích. Rostlina se vypadá jako sloupovitý kaktus s olistěným vrcholem. Během vegetace zajišťují pachypodiím asimilaci především listy, ale i po jejich opadu rostlina asimiluje díky chloroplastům umístěným v podpovrchových vrstvách kůry. Listy jsou jednoduché, vyrůstají ve spirále, jsou celokrajné a kožovité. Palisty jsou přeměněné v trny. Květy jsou oboupohlavné, bývají trubkovitě talířovité seskupených v chudokvětých až mnohokvětých vrcholících. Plodem je párovitý válcovitý měchýřek. Pozor, rostlina je jedovatá!
Při pěstování ve skleníkové kultuře vycházíme z poznatků získaných na likolitách. Během vegetace vyžaduje dostatek tepla, světla (nikoli sluneční úpal) i vody. Pokud můžeme mladým rostlinám dopřát dostatek tepla a co nejvíce světla i v zimě, semenáče pak vegetují plných 12 měsíců a jejich roční přírůstky dosahují až 250 mm. Zálivka by měla být nárazová, tzn. nechat zcela vyschnout a pak hodně zalít. Přesazují se každoročně (starší po dvou letech) do lehkého substrátu (po jednom dílu rašeliny, písku a zeminy ze zahrádky). Po přesazení 14 dní nezalévejte. Na zimu listy žloutnou a opadají. Nesnažte se tedy např. zálivkou o jejich znovuzazelenání. Hnojit můžete sukulentními hnojivy nebo hnojivy podporujícími růst (Krystalon "květ").
Množí se semeny, které si udržují klíčivost asi 2 roky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje v ní asi 424 rodů a asi 1500 druhů. Naleznou se zde byliny, keře, stromy i liány. Rozšířená je předevší v teplých oblastech subtropů a tropů. V těchto případech se jedná o trvalky. Mnoho druhů při poranění roní mléčný latex. Listy bývají nejčastěji protistojné, občas střídavé. Nemají nepravidelný okraj ani palisty. Květy vyrůstají samostatně nebo ve vrcholičnatých květenstvích. Jsou oboupohlavné se 4 - 5 okvětními lístky. Plodem je tobolka, peckovice nebo bobule. K nejznámějším zástupcům patří Pouštní růže, Svícník, Voskovka a Oleandr.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: