karta rostliny zobrazena tento rok 674x
poslední revize 15.12.2024
Sukulenty : Magnoliopsida / Gentianales / Apocynaceae
Roste v Africe a několika málo místech jihozápadní Asie v podobě sukulentního stromu nebo keře. Má od kořene zbytnělý lahvově tvarovaný stonek. Listy má lesklé, tmavě zelené, tuhé a dlouhé 4 - 10cm. Kvete něžnými růžově bílými květy, které jistě patří mezi nejkrásnější květy z říše sukulentů. Vykvétají ale bohužel teprve až 3 - 4 rok. Při poranění roní prudce jedovaté bílé mléko! Nejznámějším druhem je A. obesum.
Má ráda přímé sluneční světlo. V období přezimování by teplota neměla klesnout pod 15°C, lépe udržovat kolem 20°C. Zaléváme nárazově v okamžiku, kdy substrát stačí zcela proschnout. Obecně platí, že je lepší zálivku vynechat než zvyšovat. V říjnu začněte zálivku mírně snižovat a mezi listopadem a lednem ji vynechte zcela. A. v tuto dobu shazuje listy. Začněte s ní znova v únoru a na jaře můžete použít hnojivo na podporu růstu květů. Přesazujeme až v okamžiku, kdy květináč je pro rostlinu evidentně malý a kořeny se začínají prodírat ven. Vybírejte květináč pouze o málo větší než původní. A. se sází do stejnoměrné směsi kompostu, standardní zahradní zeminy a hrubšího písku. Substrát by měl mít pH 6. Pro odstranění semen plevelu a bakterií se doporučuje zeminu nejdříve propařit (platí obecně u všech rostlin, které se chystáte přesadit), případné poraněné kořínky vydezinfikovat dřevěným uhlím a dva týdny nechat bez zálivky, než se kořeny dobře usadí. Pro vytvoření více květů a větší odolnosti kořenů je vhodné pouštní růži roubovat na oleandr. Používá se při tom tzv. anglická kopulace, tedy podnož i roub mají stejný průměr. Protože jsou velmi odolné k ořezávání, hodí se pro pěstování v podobě bonsaje.
Množíme vrcholovými řízky v období jara (1 - 2 dny necháme před zasazením zaschnout) nebo semeny do stejné směsi zeminy, jako při přesazování. Řízkované rostliny nemají tak tlustý stonek od kořene.
Synonyma: Idaneum
Roste v jižní Arábii v podobě keře. Dorůstá výšky až 2 (i 4)m a tloušťka kaudexu je až 45cm. Listy jsou seskupené na vrcholcích větví, jsou opadavé, vejčité, max. krátce řapíkaté a krátce jemně ochlupené. Květenství se objevuje také na koncích větví, vlastní květy jsou 5tičetné, dlouhé až 5cm, zpravidla růžové až růžovofialové s bělavým středem.
Vyhovují mu kamenitá suchá místa na plném slunci a nízká zálivka.
Roste na hranicích Namibie a jižní Angoly. Dorůstá výšky 2 (i 3)m. Stonek je u kořene ztlustlý a chudě větvený. Listy vyrůstají na vrcholcích větví, jsou opadavé, kopinaté, šedozelené, kožovité, dlouhé 10 - 14cm, široké 5 - 8cm a ve spodní části s výraznou žilnatinou. Květenství je vrcholičnaté, vlastní květy jsou od středu fialové, střed přecházející do růžové, na kraji až do bělavé a vnitřní část je ochlupená. Plodem je párový podélně pukající měchýřek obsahující hnědá válečkovitá ochlupená semena.
Je citlivé na hnilobu. Z toho důvodu a také pro bohatší květenství se roubuje na oleandr.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: A. obesum subsp. boehmianum
Roste v Ománu.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste v Malawi, Mosambiku, Zambii, Zimbabwe, JAR a Svazijsku v podobě sukulentního keře. Dorůstá výšky 0,6 - 3m při tloušťce kaudexu dosahuje 25cm. Listy jsou obvejčité a široké 3 - 8cm. Kvete zpravidla před listy. červenými až bílými květy na 2 - 4mm stopce, květenství je dlouhé 0,75 - 2cm, široké 0,5 - 1,5cm, listeny úzce obvejčité, zašpičatělé, dlouhé 4 - 6mm, široké 1 - 3mm, kališní lístky jsou úzce vejčité, dlouhé 0,6 - 1cm, široké 2,5 - 3mm, trubka je růžová až bílá, červeně skvrnitá, s hrdlem (2 -) 2,5 - 4x delším kalicha, délky 2,2 - 3,9cm, šířky 1 - 1,3cm, laloky jsou úzce vejčité až úzce obvejčité s hrotem, růžové až bílé s růžovými až červenými okraji, dlouhé 1,3 - 2,9cm a široké 1 - 1,9cm. Plody jsou světle šedé až světle hnědě šedé, dlouhé (7 -) 10 - 18cm, široké 0,8 - 1,5cm, obsahují světle hnědá semena délky 1 - 1,5cm, šířky 2 - 3mm s chmýrem délky 2 - 3cm.
Synonyma: A. obesum var. multiflorum
Roste od Senegalu po Jemen a na jih od Jižního Súdánu po Mosambik v podobě keře s tlustým kmenem a zavlečená byla do Thajska a na Společenské ostrovy. Dorůstá výšky do 1 (i 4,5)m. Kůra je hladká, šedá. Listy vyrůstají na koncích větví, jsou neopadavé, obvejčité, tmavě zelené, lesklé, dlouhé 7 - 12cm, široké 3 - 8cm, spodní strana je šedozelená a řapíky jsou velmi krátké. Květenství vyrůstá na vrcholcích větví, je chudě vidličnaté, vlastní květy jsou 5tičetné, nálevkovité, dlouhé 2 - 5cm, široké 4 - 6cm, cípy jsou odlišně tvarované, růžové až červené a uvnitř bílé. Plodem je párový doutníkovitý měchýřek délky do 18 (i 24)cm, šířky 1,5cm a obsahují válcovité na obou koncích hnědě ochlupené semeno délky 0,7 - 1,6cm. Při poranění roní jedovatou mléčnou tekutinu. Existují vnitrodruhové taxony:
Nepotřebuje častou zálivku, snáší suchý a teplý vzduch (může být tedy umístěna i blízko radiátorů). Zimuje za sucha při min. 15°C.
kvete v měsících: 123456789101112
klimatická USDA zóna: 11 - 12
Synonyma: A. arabicum, A. arboreum, A. coetaneum, A. honghel, A. micranthum, A. obesum subsp. socotranum, A. obesum subsp. somalense, A. socotranum, A. somalense, A. somalense var. caudatipetalum, A. somalense var. crispum, A. speciosum, A. tricholepis, Cameraria obesa, Nerium obesum
Roste v Botswaně, Namibii a JAR v podobě sukulentního keře. Dorůstá výšky 12 - 40cm při průměru kmene do 10cm. Větve jsou vzpřímené. Listy jsou seskupené na koncích větví, úzce kopinaté až čárkovité, přisedlé, zašpičatělé až špičaté, dlouhé 5,5 - 11cm a široké 0,4 - 1,3cm. Květenství je okoličnaté, chudé, přisedlé, ochlupené, dlouhé i široké 0,5 - 1cm, listeny jsou čárkovité, dlouhé 4 - 6mm, široké 1 - 1,5mm, vlastní květy mají 5 - 8mm stopku, jsou světle růžové až červené, kalich bíle ochlupený, dlouhý 5 - 7mm, laloky vejčitě kopinaté až kopinaté, koruna ochlupená, úzce válcovitá a trubka dlouhá 2,2 - 3,4cm. Plodem je měchýřek délky 8 - 11cm a obsahuje mnoho úzce podlouhlých hnědých semen délky 1,2 - 1,5cm s hnědým chmýrem délky do 3cm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: A. lugardiae, A. obesum subsp. oleifolium, A. oleifolium var. angustifolium, A. somalense var. angustifolium
Tloušťka kaudexu dosahuje 2,5m a výška 3,5m.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Pochází z předělu Somálska a Namibie. Podobně jako A. oleifolium i A. somalense je někdy uváděno jako poddruh A. obesa. Má ale užší zvlněné listy voskově vypadající.
Téměř vždy je nutné při pěstování v našich podmínkách roubovat na oleandr nebo A. obesum. Lokalita původu nebyla odtajněna. Zcela nové A. je ve A. somalense var. nova. Květy se od A. somalense neliší, ale má výrazně ztlustlou bázi stonku. Je náročný na teplotu, pěstuje se v minerálním rychle vysychajícím substrátu.
Roste v Mosambiku, JAR a Svazijsku v podobě sukulentního keře. Dorůstá výšky 20 - 70cm při průměru kmene 10 - 15cm. Větve jsou vzpřímené a řídké. Palisty jsou drobné. Listy jsou seskupené na koncích větví, jsou obkopinaté, přisedlé, špičaté až zakulacené, dlouhé 6 - 13cm, široké 1 - 3cm. Květenství je vrcholové, chudé, ochlupené, listeny kopinaté, dlouhé 4mm, vlastní květy jsou bílé až červeně růžově fialové, zpravidla s tmavším hrdlem, na 5 - 8mm stopce, kalich je ochlupený, dlouhý 0,6 - 1cm, laloky kopinaté, zašpičatělé, koruna zvonkovitá, trubka dlouhá 2,5 - 5cm, úzce válcovitá, laloky obvejčité, zakulacené a dlouhé 1,5 - 3cm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: A. boehmianum var. swazicum, A. obesum subsp. swazicum
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Dobrý den, mám Adenium - Pouštní růži, která je hezky rozvětvená a druhým rokem krásně kvete. Bohužel jsem nyní na listech i stonku objevila puklice. Snažila jsem je rukou setřít, ale objevily se opět. Prosím poraďte jek se jich zbavit a neublížit rostlince. Předem děkuji za radu a přeji hezké dny Neprašová Blanka ps. odpověď pošlete na výše uvedený email
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč usychají listy na adeniu. To se neděje v době od listopadu do února, ale během celého roku. Vyroste nový, krásný, zelený a brzo začne od kraje usychat, zežloutne až odpadne. U jiné rostliny nezežloutne, ani neopadne, ale listy cca z jedné třetiny od kraje usychají, ale dále to drží. Měla jsem pocit, že se to na dvou rostlinkách stalo po postřiku frutaponem (na jiných webovkách doporučováno jako prevence). Ale jinak ty starší adenia nasazují na květy a kvetou, i když list nemají ani jeden. Děkuji
Dobrý den, mám Adenium/Pouštní růži, koupil jen stonek, který jsem zasadil a asi za tři týdny vyrašily lístky, teď asi po dvou měsících mi začaly usychat konce lístku. Používám předepsanou hlínu a zalévám jednou za 8-9 dní. Pravda že ještě budu muset dokoupit hloubější květináč. Kytku jsem měl na okně nad radiatorem. Poraďte prosím čím by to mohlo být....děkuji
vlastním tři adénia,dva semenáče a jeden asi řízkovanec-dovoz z Holandska.To holandské je neuvěřitelné,začne kvést v květnu a je stále ještě v květu-neustále je na něm 30 až čtyřicet květů a to vydrží skoro až do září. V zimě jsem je přesadila a dala k nim hnojivo osmocote na 6 měsíců. Nic krásnějšího jsem ještě neviděla.Jeden semenáč začíná právě kvést,ale druhý zatím ještě neukázal ani kvítek. Adénia jsou moje láska,jsou neuvěřitelné.
Opad listů u adenií v zimním období je běžná věc . Pokuste se adeniím zajistit co nejvíce světla a zásadně omezte zálivku ,rostlina má malou spotřebu vody díky omezenému odparu vody přes listy, kterých může být na rostlině i 0 . V následném roce Vám rostlina znovu pěkně obrazí ,případně i zakvete (dle stáří rostliny)
Dobrý den, mám adenium cca 4 leté, po zimě normálně obrazilo, nasadilo na květy, ale po nějaké době květy zaschly a listy od špiček žloutnou zasychají a opadají..Řekla bych si, že je to nedostatečnou zálivkou, ale ztlustlý stonek je naprosto tvrdý, tím se řídím, jelikož mi jedno adenium již při častějším zalévání uhnilo.. Myslíte, že může být tedy příčina v nedostatku nějakých živin ?? Moc děkuji.
Ano, je to tak. To je ale vždy spojené také se snížením teploty. Já osobně mám rostlinku přes zimu v pokojové teplotě a paradoxně si žádá skoro stejnou zálivku jako v létě. Jinak jak sama píšete začne kmínek měknout a nedaří se ji. Mě samotnému je to divné, ale zkrátka je to tak. Vyjímky se najdou všude :o)
Dobrý den, před rokem jsme si koupili pouštní růži a od té doby téměř vůbec nevyrostla, lístky jí už asi 2x téměř opadali a nyní má jen několik malých nahoře. Mohl by nám prosím někdo poradit čím to je nebo zda je to u malých rostlin normální? Není to třeba nevhodným místem? Děkuji.
Dobrý den. Rád bych Vás poprosil o radu ohledně hnědnutí listů - ADÉNIA. Po jarním přesazení do substrátu pro kaktusy, byla rostlina ve výborném stavu, měla krásné listy a krásně kvetla. Nyní začali hnědnout listy od okraje a opadávat. Poradíte mi prosím? S poděkováním a přáním hezkého dne Jirásek.
Dobrý den, mám pouštní růži, nevím přesně jaký druh, ale na listech se objevily puklice. Mehcanický sběr není dost dobře možný, listy se ulamují a navíc jsou na konečcích oschlé. Bojím se použít chemický postřik, mám zkušenost s fikusem, který po postřiku shodil všechny listy a puklice přežily. Poradíte prosím co s tím počít?