karta rostliny zobrazena tento rok 479x
Tropické stromy : Magnoliopsida / Malvales / Bombacaceae
Roste v Africe, Madagaskaru, Arabském poloostrově a Austrálii v podobě opadavého nebo polostálezeleného stromu. Kmeny jsou tlusté, velmi impozantní. Větve jsou oproti němu naopak krátké. Nejvyšším druhem baobabu - nejen na Madagaskaru ale i na světě - je A. grandidieri dosahující úctyhodných 40m, z čehož 30m činí kmen o průměru až 7m. Listy jsou 5 - 7četné, na šířku měří asi 9cm. Květy mají bílou barvu, jsou převislé, otevírají se v noci, opylují je netopýři, kalich je hluboce 5tilaločnatý, korunních lístků je 5 a má mnoho tyčinek. Plodem je podlouhlá dřevnatá tobolka s hnědavým plstnatým povrchem. Vyskytuje se jen na malém území na středozápadě Madagaskaru. Malgašský název reniala znamená královna lesa a odráží skutečnost, že je nejvyšším stromem na západním pobřeží. Domorodci jeho semena používaly dříve k lisování oleje. Patří mezi ohrožené druhy, stejně jako většina dalších.
Potřebuje plné slunce a dobře propustnou půdu. Minimální teplota pěstování je 13 - 16°C. Rostliny se dají velmi dobře tvarovat. Po dosažení výšky, která Vám vyhovuje, zaštípněte vrchol rostliny a dále pravidelně tvarujte podle svých představ. Semena (zakoupil jsem je v Pražské botanické zahradě ve vchodu do Fatamorgany za 53Kč/4ks v létě 2007) namočte do nádoby s vodou 60 - 70°C teplou a nechte nasáknout na teplém místě po 24 hodin. Semena by se měla potopit. S nepotopenými semeny můžete proces opakovat. Na dno květináče dejte 2cm vrstvu drenáže z jemného štěrku, hrubého písku nebo použijte větší kousky hliněného květináče. Na tuto vrstvu nasypte dobře propustnou hlinitopísčitou zeminu. Můžete použít směs stejných dílů výsevního substrátu (najdete v prodejnách zahrádkářských potřeb) a hrubého ostrého písku. Semena vysejte 2 - 3cm pod povrch. Květináč umístěte na světlé místo chráněné před poledním sluncem a teplotu udržujte v rozmezí 20 - 25°C. Pravidelně zalévejte, zeminu udržujte mírně vlhkou. Po vyklíčení rostlinek nechte před každou zálivkou zeminu na povrchu oschnout. Když semenáčky vytvoří 2 - 3 páry listů, přesaďte je jednotlivě do květináčů s vrstvou drenáže na dně do hlinitopísčité zeminy nebo do směsi 2 dílů substrátu pro pokojové rostliny a jednoho dílu hrubého ostrého písku. Zalévejte, dokud mají rostliny listy. Počátkem zimy snižte teplotu na cca 20°C a omezte zálivku. Přes zimu mohou zežloutnout listy a případně i opadat, pak zalévejte 1x za 14 - 20 dní. Na jaře zvyšte teplotu a po objevení prvních listů začněte i více zalévat. Od jara do konce srpna přihnojujte hnojivem pro rostliny ozdobné listem. V září používejte hnojivo s vyšším obsahem draslíku.
Množí se semeny.
Synonyma: Baobab, Baobabus, Ophelus
Roste od jižní Afriky po savany Sahelu a Arabský poloostrov v podobě stálezeleného stromu s kulovitou korunou a jinde byl zavlečen. Dorůstá výšky 20 -22 (i 25)m, šířky 15m, průměru kmene 8 - 9m a obvodu 20 - 40m. K tomu se může dožít věku i přes 2000let. Borka je růžově šedá až měďnatá, hladká a zřasená. Dřevo nemá letokruhy, ale jakési slupky. Listy vyrůstají střídavě ve spirále, dlanitě 5 - 7 (i 9)tičetné, eliptické, špičaté, v mládí hvězdicovitě ochlupené, dlouhé 5 - 15 (i 20)cm, široké (2 -) 3 - 7cm, bez řapíčků a řapíky jsou dlouhé do 16cm. Kvete na dlouhých stopkách převislými bílými dlouze stopkatými 5tičetnými oboupohlavnými úžlabními květy délky 4,8 - 15cm, průměru až 20cm, kalich má (3 -) 5 3úhlých zelených ochlupených laloků délky 5 - 9cm, šířky 3 - 5cm, korunní lístky jsou zpětně stočené, bílé, dlouhé i široké (3 -) 4 - 8 (i 12)cm, v noci zapáchají a jsou opylovány netopýry. Začíná kvést ve věku 16 - 23let. Plodem je jedlá, vejčitá až válcovitá tobolka délky 12 - 20 (i 35)cm a průměru až 13 (i 16)cm s dřevnatým, žlutohnědým a drsně chlupatým povrchem, uvnitř je slizovitá dřeň s kulatými, oválnými či fazolovitými semeny délky 1 - 1,3cm, šířky 0,8 - 1cm a tloušťky 4 - 5mm.
Dobře vzdoruje suchu. Růst je pomalý.
Množí se semeny.
klimatická USDA zóna: 11 - 12
Roste na Madagaskaru v podobě opadavého stromu. Dorůstá výšky až 25m. Kmen je vzpřímený, rovný, hladký, lesklý a válcovitý. Větve jsou tlusté a prakticky vodorovné. Listy jsou dlanitě 5 - 7mičetné, vlastní lístky jsou pilovité, dlouhé 3 - 9cm a široké 1,4 - 2cm. Velikost květů dosahuje až 30cm, otevírají se v noci, korunní lístky jsou bílé, dlouhé 4,5cm, široké 1,5cm a mají mnoho nažloutlých dlouhých tyčinek. Opylují jej lišajové, které při tom chytají lemuři a tím se nechtěně stávají také opylovači.
Množí se semeny.
Roste v Austrálii. Dorůstá výšky 6 - 12 (i 20)m při průměru kmene 5m. Kvete bílými květy. Plodem je šedá tobolka.
klimatická USDA zóna: 11 - 12
Synonyma: A. gibbosa
Roste na Madagaskaru. Kmen dorůstá v průměru 5m při výšce 10 - 30m. Kvete červenými květy.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste na Madagaskaru.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste na Madagaskaru v podobě opadavého stromu. Dorůstá výšky (4 -) 5 - 12 (i 20)m při průměru kmene až 2m. Borka je hnědě červená. Větve jsou v mládí šedě hnědé. Listy jsou dlanitě 5tičetné, vlastní lístky jsou lesklé a dlouhé 15cm. Kvete vzpřímenými nebo vodorovnými květy na koncích větví, kališní lístky jsou masité, korunní lístky jsou žluté, dlouhé 12 - 15cm a široké 1 - 1,5cm. Plodem je podlouhlá zakulacená dřevitá plstnatá tobolka obsahující kulovitá olejnatá semena délky 1cm a vatovitou dužinu.
Množí se semeny.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: A. fony
Roste na Madagaskaru.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Roste na Madagaskaru. Tloušťka kmenu může být až 6m a celková výška stromu 10 - 40m. Květy jsou bíle červené.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
Dobrý den Kamarádka mipřivezla ze Senegalu rostlinku stromu baobab. Nevím přesně, jak se o srom starat a nevím, zda přežije v paneláku. Prosím o informace, jak o něj mám pečovat. Nyní jí mám přes den na balkoně, který je situovaný na jihozápad. Jak má být přes léto častá zálivka? Předem děkuji za odpoěď. S pozdravem D. Kožíšková
Mám sadičku baobab adansonia digitata,nevím,jestli mohu zasadit rovnou /je upraven voskem a jak jsem zjistila,takto balen vydrží nezasazen až 9 měsíců/.Kořínky mi přijdou zaschlé,mohu sazenici před sadbou namočít a na jak dlouho?Mohu zasadit teď na zimu nebo raději počkat na jaro,vzhledem k tomu,že teď bude mít baobab vegetační klid a s tím souvisí skoro nulová zálivka, ale nová sadička asi naopak zalévat potřebuje.Moc děkuji za rady
Ahojte. Neviete akú minimálnu teplotu je nutno dodržať v zime? Ja keď odchádzam na dlhšie, tak sa mi temperuje elektrikou na asi 3-5 stC. Prežije to baobab ok? Alebo poradíte inú (izbovú) rastlinu ktorá môže byť na stole, nieje moc veliká, nevyžaduje každodennú starostlivosť a nieje to kaktus alebo sukulent? Ď
Baobaby pestujem uz pomerne dlhu dobu a venujem sa aj ich predaju - ako semienok, tak uz aj niekolkorocnych rastlin vsetkych osmych druhov. Ked maju vegetacne obdobie, je radost na ne pozerat. Osvedceny postup pri kliceni semienok - v pohari ich zalejem prevarenou horucou vodou, necham ich 3 dni na pokoji - neprihrievam. Potom ich normalne vysadim do pripravenej zmesi, ktoru udrzujem stale vlhku. Klicenie obvykle trva 2-3 tyzdne, ale raritou nie je ani 1-6 mesiacov. Treba mat iba trpezlivost. V pripade otazok, alebo zaujmu - efrazmor zavinac yahoo bodka co bodka uk. Pestovaniu zdar
Ahoj, uz ani nevim kde jsem seminka koupil, ale namocil jsem je na 24hod, avsak do vody normalni teploty a pak do kvetinace, ale po 14 dnech nic. Nevite v cem je problem? Znovu jsem je vyndal z kvetinace a zkousim je namocit znovu do teple vody, ale mam ji zahrivat po 24h na tech 60-70st nebo nechad vodu vychladnout.. Smenika vudec neplavala, klesla ihned na dno nadoby.. Diky za radu..
Koupial jsem přes aukro 10semnínek, před měsícem jsem 5 znich dala zalila vodou 60-70C, den nechala (voda vychladla) a pak zasadila do květináčku (od spod štěrk, písek a navrchu písek z hlínou) po měsíci se mi vyklubal jeden krásný zelený stoneček s lístečky....baobabííík :) s dalšími 4 se dávám na pokus č2......btw není to stím potopením a plaváním naopak? mě jeden plaval a 4byly potopené ;)