karta rostliny zobrazena tento rok 243x
Byliny : Magnoliopsida / Asterales / Asteraceae / Achillea
Roste od Evropy po Čínu. Dorůstá výšky (15 -) 30 - 50 (i 60)cm. Lodyha je zpravidla nevětvená. Listy jsou šedozelené, přízemní a spodní lodyžní jsou 3rozměrné až válcovité, celkově dlouhé 3 - 8 (i 10)cm, široké do 2cm, (2 -) 3x peřenosečné, vlastní lístky dlouhé 0,3 - 1,1 (i 1,5)cm, koncové úkrojky čárkovité, dlouhé 0,5 - 1,5mm, široké 0,3 - 0,3mm, horní lodyžní listy dlouhé 0,7 - 4cm a vřeteno široké 0,5 - 1,2mm. Kvete bíllými květy v kompaktním květenství z 10 - 20tikvětých disků, zákrov má délku 3 - 4mm, šířku 1,5 - 2,7mm, listeny jsou bez lemu nebo je žlutohnědý až tmavěhnědý, vlastní květy jsou v úboru, mají 4 - 5 okvětních lístků se 3mi laloky, délku 1 - 1,2mm a šířku 1 - 2mm.
Vyhovují mu suché trávníky a stepi.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: A. aromatica, A. capillaris, A. collina, A. dolopica, A. fililoba, A. kummerleana, A. millefolium subsp. setacea, A. millefolium var. setacea, A. multifida, A. odorata, A. salina, A. setacea subsp. dolopica, A. setacea var. brevifolia, A. setacea var. salina
Rod byl pojmenován po řeckém mytologickém hrdinovi Achillovi. Roste z Evropě, teplých oblastech Asie, několik druhů v Severní Americe v podobě trvalky. Vyznačují se zkadeřenými aromatickými listy. Listy jsou peřenosečné až nedělené a zpravidla ochlupené. Kvete v úborech v odstínech bílé, žluté, oranžové, růžové nebo červené. Plodem je nažka. Existují vnitrodruhové taxony:
Prosperují na suché chudé propustné půdě a plném slunci.
Množí se dělením trsů, oddenky, řízky nebo semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Je to velmi bohatá čeleď. Řadí se sem více než 1300 rodů s cca 20 000 druhů. Náleží sem jednoletky, dvouletky i travalky, dále pak byliny, polokeře, keře a dokonce i stromy. Listy mohou být střídavé i vstřícné, celokrajné nebo různě vykrajované. Květy jsou charakteristickým znakem hvězdnicovitých. Většinou jsou 5tičetné (4četné zřídka) a především jsou seskupené v úboru. Principem úboru je, že na středovém terčíku je seskupeno mnoho drobných květů vedle sebe, přičemž u krajních jsou okvětní lístky protažené a jsou lidově považovány za jediné okvětní lístky. Typickým příkladem je kopretina. Plodem je nažka.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: