karta rostliny zobrazena tento rok 3x
poslední revize 03.09.2014
Listnáče : Magnoliopsida / Sapindales / Sapindaceae / Acer
Roste v Číně, Malajsii, Jávě, Sumatře a Filipínách v podobě stálezeleného stromu. Dorůstá výšky 25 - 48m, přičemž samotný kmen má výšku až 28m a průměr 70cm. Na začátku suššího období listy raší po 2 - 4ks najednou z loňských pupenů dlouhých 4mm. Větve jsou šedozelené až růžovofialové. Listy jsou eliptické až kopinaté, na konci až ocasovité, spodní strana je šedozelená, horní lesklá, zelená, okraj celokrajný nebo slabě pilovitý, řapíky bývají rýhované, dlouhé 2 - 6cm, celková délka je 9 - 15cm a šířka 3 - 8cm. Květenstvím je postranních holý chocholík délky 2,5 - 10cm s 0,5 - 3,5cm stopkami složený buď ze samičích nebo samčích (vzácně s několika květy opačného pohlaví). Květy mají 0,4 - 1,7cm stopky, barvu světležlutou, kališních lístků i okvětních lístků je 3 - 5ks, tyčinek je 4 - 12ks, semeníky jsou široké 2mm. Nažky jsou dlouhé 3 - 7cm, bývají růžovofialové, křídla jsou asymetrická, obvejčitá a svírají ostrý až tupý úhel.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: A. cassiifolium, A. chionophyllum, A. curranii, A. decandrum, A. javanicum, A. laurinum subsp. decandrum, A. laurinum var. petelotii, A. macropterum, A. niveum, A. niveum f. cassiifolium, A. niveum f. laurinum, A. niveum var. cassiifolium, A. philippinum, A. pinnatinervium
Rostou zejména v mírném pásu severní polokoule. Patří mezi opadavé rostliny. Jsou oblíbené zejména kvůli různým tvarům listům a jejich barvě. V efektech vyniká zejména J. japonský, nicméně u nás rostou pouze 3 druhy: J. klen, J. mléč a J. babyka. Listy vyrůstají vstřícně a obvykle mají dlouhé řapíky a jsou dlanitě laločnaté. Kvetou až ve vyšším věku kolem 20 let žlutozelenými květy. Plodem je okřídlená 2nažka (nos). Svým dominantním vzhledem se hodí jako solitéry, některé druhy i jako živé ploty nebo bonsaje. Dřevo se používá v nábytkářském průmyslu a pro výrobu hudebních nástrojů. Mladé rostliny jsou náchylné na mšice. Existují vnitrodruhové taxony:
Většina druhů dokáže růst i v suchých kamenitých půdách.
Množí se zejména semeny. Možné je také řízkování na jaře s použitím stimulátoru.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 150 rodů s asi 2000 druhy. Pochází zejména z tropů a subtropů. Rosto v podobě stromů, keřů, popínavých rostlin i bylin a to jak stálezelené rostliny, tak opadavé. Dále mohou být jednodomé i dvoudomé, jednopohlavné i oboupohlavné a dokonce i mnohomanželné. Listy jsou nejčastěji střídavé, dále jednoduché, ale i trojčetné nebo i více zpeřen. Kvete v latech, hroznu nebo vrcholíku. Bývají zdrojem chutného ovoce nebo dřeva. Mezi nejznámější rody patří: Javor, Liči, Rambutan a Svitel.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: