karta rostliny zobrazena tento rok 3x
poslední revize 14.11.2021
Listnáče : Magnoliopsida / Sapindales / Sapindaceae / Acer
Roste na Kavkaze v podobě stromu s rovným kmenem se širokou korunou. Dorůstá výšky 10 - 17m. Větve jsou tmavě červenohnědé, holé, vnější šupiny pupenů jsou holé, hnědé, vnitřní velké červené. Listy jsou hluboce 5tilaločné až 5tidílné, laloky dlouze vejčité, špičaté, znovu jemně laločnaté, nepravidelně pilovité, lesklé, tmavězelené, spodní strana je namodralá nebo žlutozelená, v mládí jsou červené nebo načervenalé, podél žilek ochlupený, na podzim se barví do žluta nebo hněda, řapíky jsou červené nebo načervenalé, dlouhé 6 - 15cm, celková délka je 9 - 14cm a šířka 10 - 16cm. Kvete ve vzpřímených chocholících nebo chocholičnatých latách o délce až 15cm. Listeny jsou dlouhé až 1,8cm, neopadávají, květy mají v průměru 1cm, jsou bílozelené nebo žlutozelené, okvětní lístky jsou stejně dlouhé jako kališní. Plodem je 2nažka se souběžnými, často i překrývajícími se křídly o délce 5 - 7cm s červenou barvou. Délka stopky je až 6cm, pozdra semen jsou hnědá a vejčitá. Existuje vnitrodruhový taxon:
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
Synonyma: A. heldreichii var. trautvetteri, A. insigne, A. insigne var. trautvetteri
Rostou zejména v mírném pásu severní polokoule. Patří mezi opadavé rostliny. Jsou oblíbené zejména kvůli různým tvarům listům a jejich barvě. V efektech vyniká zejména J. japonský, nicméně u nás rostou pouze 3 druhy: J. klen, J. mléč a J. babyka. Listy vyrůstají vstřícně a obvykle mají dlouhé řapíky a jsou dlanitě laločnaté. Kvetou až ve vyšším věku kolem 20 let žlutozelenými květy. Plodem je okřídlená 2nažka (nos). Svým dominantním vzhledem se hodí jako solitéry, některé druhy i jako živé ploty nebo bonsaje. Dřevo se používá v nábytkářském průmyslu a pro výrobu hudebních nástrojů. Mladé rostliny jsou náchylné na mšice. Existují vnitrodruhové taxony:
Většina druhů dokáže růst i v suchých kamenitých půdách.
Množí se zejména semeny. Možné je také řízkování na jaře s použitím stimulátoru.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Existuje asi 150 rodů s asi 2000 druhy. Pochází zejména z tropů a subtropů. Rosto v podobě stromů, keřů, popínavých rostlin i bylin a to jak stálezelené rostliny, tak opadavé. Dále mohou být jednodomé i dvoudomé, jednopohlavné i oboupohlavné a dokonce i mnohomanželné. Listy jsou nejčastěji střídavé, dále jednoduché, ale i trojčetné nebo i více zpeřen. Kvete v latech, hroznu nebo vrcholíku. Bývají zdrojem chutného ovoce nebo dřeva. Mezi nejznámější rody patří: Javor, Liči, Rambutan a Svitel.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura:
U javorů záleží na tom,odkud pocházejí:Většinu druhů je vhodné vysévat týž rok,ihned po sklizni semen - to se týká především evropských a amerických druhů.Naopak japonské javory,jako např.Acer palmatum,A.circinatum,A.japonicum, je třeba vysévat na jaře,po 6-12 týdenní stratifikaci a minimálně jeden rok po vyklíčení chránit před mrazem.Klíčivost bývá 50-90%,ale u A.palmatum také jen 20%.Je třeba namátkou,rozříznutím několika semen zjistit,jestli embryo není zaschlé(hnědé)-zdravé musí být zelené.Před výsevem se doporučuje namočit semena na 48 hodin.