karta rostliny zobrazena tento rok 137x
Tropické stromy : Magnoliopsida / Fabales / Fabaceae / Acacia
Roste v tropické Asii v podobě rozkladité vícekmenného liány. Dorůstá délky 7 - 30m při průměru kmínku až 10cm. Na povrchu má 5 řad až 3mm dlouhý šedých ostnů. Větve jsou na koncích plstnaté. Palisty jsou srdčité, mírně ocasovité, ochlupené, opadavé, dlouhé 3 - 8mm a široké 1,5 - 6mm. Listy jsou 2x sudozpeřené, dlouhé 6 - 22cm, ostnité, řapíky dlouhé 1,2 - 6cm, zpeřené, mají 10 - 37 primárních párů, 4- 11 sekundárních, vlastní lístky jsou jemně ochlupené, dlouhé 0,4 - 1,3cm, široké 0,8 - 4,8mm, zakulacené, asymetrické, ostré až prakticky hákovité. Květenství je hroznovité až latnaté, dlouhé do 20cm, tvořené hlávkami nebo klubkami o průměru 0,7 - 1,2cm, vlastní květy jsou přisedlé, oboupohlavné, 5tičetné, bílé až béžové či nažloutlé, kalich červený, dlouhý 2 - 3,2mm, koruna dlouhá 2,3 - 4mm. Plodem je hnědý až černý zaškrcovaný lusk délky 4,5 - 15cm, šířky 1,5 - 2cm a obsahuje eliptická až kulatá semena délky 0,7 - 1,1cm a šířky 4,5 - 8mm.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: A. concinna var. rugata, A. hooperiana, A. hooperiana var. glabriuscula, A. hooperiana var. subcuneata, A. philippinarium, A. poilanei, A. polycephala, A. quisumbingii, A. rugata, Guilandina microphylla, Mimosa concinna, Mimosa rugata, Nygae sylvarum-minimae
Existuje kolem 1500 druhů, z toho 1000 pochází z Austrálie. Roste v podobě stromu, keře (i liány). Některé druhy rychle rostou, ale za cenu dožití max. věku pouhých 10 - 15ti let. Povrch bývá ostnitý nebo trnitý. Listy má 2x lichozpeřené, (někdy přeměněné na šupiny či fylodia) anebo listy zcela chybí, vlastní lístky bývají drobné, bohaté a na zimu jich část shazuje. Květenství je jednoduché či hroznaté (i latnaté), vlastní květy bílé až žluté, párovité nebo seskupené do kulovitých hlávek či válcovitých klasů, kalich je zvonkovitý, zubatý či laločnatý, korunní lístky jsou prakticky spojené (i volné), mohou i zcela chybět. Plodem je lusk, může být pukavý, čárkovitý až eliptický, semena bývají vejčitá a zploštělá. Celá rostlina kromě květů je jedovatá! Existují vnitrodruhové taxony:
Nevadí ji růst v suchých a chudých půdách. Podle druhu se může najít i na stále vlhkých půdách. Potřebují plné slunce a zimování v teplotách 8 - 15°C s omezením zálivky.
Množí se semeny (zachovávají klíčivost až 30let) nebo polodřevitými řízky.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Tato čeleď je třetí nejpočetnější čeledí kvetoucích rostlin (za Orchidaceae a Asteraceae). Má na 730 rodů a přes 19400 druhů. Dělí se na 3 podčeledě:
Věšina z nich patří mezi byliny a keře. To se týká zejména našich zeměpisných šířek. V teplých exotických zemích pak můžete nalézt i stromy. Rostliny dále mohou být jednoleté, víceleté i trvalky. Kořeny dobře vážou dusík a rostliny jsou proto často používáno jako zelené hnojení. Listy jsou obvykle složené a to buď trojčetné, dlanitě složené nebo zpeřené. Mohou být i střídavé, v tom případě jsou obvykle doprovázeny palisty. Dále se mohou vyskytovat úponky (u popínavých) a trny. Kvete oboupohlavnými květy v hroznech nebo hlávkách. Květy mívají pro čeleď charakteristický tvar člunku s pavézou a křídly, celkem tedy 5ti okvětními lístky. Obvykle bývají hodně efektní a stávají se tak oblíbenými okrasnými rostlinami. Tomu dopomáhá i plod, kterým je struk nebo lusk.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: