zavři

Ceník prodejců:

 
 
 

Tagy

domů rozšíření parky

eshop taxonomie odkazy

slovníček články skupiny

galerie fórum burza

hledání

karta rostliny zobrazena tento rok 1x

poslední revize 22.11.2024

Subtropické keře : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Abutilon

Abutilon fruticosum

Roste od východní Afriky přes Arábii po Indii v podobě trvalky nebo keře. Dorůstá výšky 0,5 - 1,25 (i 2)m. Povrch je šedě plstnatý. Listy jsou široce vejčité, špičaté až zakulacené, celokrajně nebo mírně pilovité, dlouhé (1 -) 2 - 8 (i 11)cm, široké 1,5 - 8cm, báze srdčitá a řapíky jsou dlouhé 0,5 - 5 (i 8,5)cm. Kvete samostatnými květy v paždí listů na 1 - 8cm stopce, kalich má délku 0,4 - 1cm, koruna má průměr 0,9 - 1,2cm, korunní lístky jsou žluté až oranžové, dlouhé 0,5 - 0,7 (i 1,7)cm a široké 3 - 4mm. Plodenství bývá 10tičetné, vlastní plody jsou válcovité, dlouhé (0,5 -) 0,7 - 0,9 (i 1)cm, v průměru mají (3 -) 4 - 6 (i 8)mm a obsahují 2 - 3 tmavě hnědá semena délky i šířky 1,5 (i 2)mm. Existují vnitrodruhové taxony:

Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.

Synonyma: A. albidum subsp. fruticosum, A. denticulatum, A. dubium, A. fruticosum var. chrysocarpum, A. fruticosum var. microphyllum, A. fruticosum var. saidae, A. microphyllum, A. nuttallii, A. texense, Sida denticulata, Sida perrottetiana

Popis rodu Abutilon

Roste zejména v Jižní Americe, dále v Africe a Asii jako jednoletka nebo trvalka, keř nebo i malý strom. Dorůstá výšky 1 - 10m. Větve bývají ochlupené. Listy jsou stálezelené, bývají dlanitě laločnaté a mírně srdčité. Ve vhodných podmínkách kvete po celý rok. Květy jsou 5tičetné, velké, zvonkovité, červené, oranžové, žluté a bílé, mohou být seskupené do hroznů nebo lat, uzpůsobené pro kolibříky a semeníky jsou 5tipouzdré. Plodem je tobolka. Existují vnitrodruhové taxony:

Vyhovuje mu pokojová teplota, dobře propustná půda, chráněné místo, dostatek světla a vydatná zálivka. Přezimje při 10 - 18°C. Hnojíme 2x měsíčně tekutými hnojivy. V zimě zálivku i hnojení omezíme. Na jaře se provádí seříznutí a přesazení.

Množíme stonkovými řízky a semeny.

Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.

Popis čeledě Malvaceae (Slézovité)

V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.

časopis Zahrádkář časopis iReceptář časopis Nová Botanika Horobraní - tvůj společník na výlety po horách


literatura:

Přidání dotazu nebo odpovědi:

Předmět:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Popis:
Dotazy ohledně zakoupení rostliny nebo semena které nenaleznete v aktuální nabídce eshopu prosím nepište. Budou s ohledem na zvýšení přehlednosti stránek a pomíjivost požadavku vymazány. Platí pravidlo: co se v nabídce nenalézá, nedokáži bohužel zprostředkovat a nabídnout. V takovém případě prosím zadejte požadavek v burze. Děkuji za pochopení.
opište kontrolní kód z obrázku: kontrolní kód

   
© Aleš Kyral 2007 - 2025                 DONATE / příspěvek na provoz stránek