karta rostliny zobrazena tento rok 56x
Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Pinaceae / Abies
Pochází z Číny. Roste v podobě stromu s úzce pyramidální nebo kuželovitou korunou. Dorůstá výšky do 40 (i 65)m při průměru kmene 1,5 - 2m. Borka je tmavěšedá nebo tmavě šedohnědá, hladká až drsná, nepravidelně se odlupuje a praská. Hlavní větve jsou mohutné, ostatní červenohnědé, šedohnědé nebo bleděhnědé, holé či ochlupené, zimní pupeny vejčité nebo téměř kulovité, pryskyřičnaté, dlouhé 6 - 8mm, široké 4 - 5mm a barva je růžovofialová. Jehlice jsou na horní straně větví vystoupavé, na spodní hřebenitě 2řadě uspořádané, horní strana tmavězelená, tvar obkopinatě čárkovitý, zploštělý, délka 1 - 3cm, šířka 1,5 - 4mm, na spodní straně jsou stomatální řady ve 2 bílých pruzích, má 2 okrajové nebo středové pryskyřičné kanálky, konec vykrojený (i tupý nebo špičatý). Samčí šištice žluté s červenými skvrnami, válcovité, dlouhé 1,3cm, široké 5mm. Samičí šištice modrorůžovofialové až tmavě růžovofialové nebo červenohnědé, válcovité, dlouhé 3 - 10cm, široké 3 - 4cm, semenné šupiny ve středu šištice ledvinité nebo vějířovitě ledvinité, dlouhé 0,8 - 1,5cm, široké 1,3 - 2cm, listeny obvejčitě klínovité, okraj může být vykousávaně zoubkovaný. Semena jsou o3úhle vejčitá nebo podlouhlá, dlouhá 5 - 6mm, široké 3 - 4mm, křídlo je černé a dlouhé až 1,5cm. Existuje vnitrodruhový taxon:
Je dobře mrazuvzdorná.
Množí se semeny nebo řízkováním.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
Synonyma: A. fargesii subsp. hupehensis, A. fargesii var. hupehensis, A. fargesii var. tieghemii
Všechny druhy pochází ze severní polokoule. U nás je původní pouze J. bělokorá. Je to stálezelený jednodomý strom s rovným přímým kmenem s jehlancovitou až kuželovitou korunou (staré exempláře mohou mít vršek zploštělý nebo zakulacený). Borka bývá v mládí hladká, později rozpraskaná. Růst větví je v přeslenu, zůstávají na nich jizvy po opadlých listech, pupeny jsou kulovité až vejčité či podlouhlé, seskupené po 2 - 5tiks. Jehlice bývají 2řadé, hřebenitě uspořádané, při odtržení zůstává větvička hladká, spodní stran mívá 2 bílé proužky. Kvete na jaře samčími a samičími šišticemi. Samčí šištice jsou žluté nebo červené, zelené, modré či růžovofialové, vejčité nebo dlouze válcovité. Samičí šištice jsou vzpřímené, umístěné na vrcholcích korunu, semenné šupiny široké, podpůrné úzké, ve zralosti dřevnaté, hnědé, rozpadavé a válcovité. Charakteristický je růst šíšek směrem vzhůru. Šišky nepadají na zem, rozpadají se na stromě a zůstávají po nich vřetena. Semena jsou 3hranná opatřená s velkým křídlem.
Vyhovují jim vlhké hlinité půdy bohaté na živiny.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Zahrnuje 11 rodů a na 250 druhů a to většinu u nás přirozeně rostoucích jehličnanů. Téměř všechny pochází ze severní polokoule.
Rostou v podobě stromů (zřídka keřů) do výšek 2 - 100m a kromě modřínu a pamodřínu (Larix a Pseudolarix) jsou stáezelené. Kmen mají přímý, s vyjimkou borovic nevětvený. Jehličí může vyrůstat protistojně, ve svazečcích nebo ve spirále. Tvoří samčí a samičí šišky, dlouhé 2 - 60cm pokryté ve spirále dřevnatými šupinami. Semena obvykle mají křidélko. Vývoj šišek může trvat 1, 2 a raritou jsou i 3 roky.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: