karta rostliny zobrazena tento rok 711x
Jehličnany : Pinopsida / Pinales / Pinaceae / Abies
Pochází z horských pásem Řecka a Turecka. Patří mezi stálezelené rostliny. Dorůstá výšky v místě původu až 30m, šířky do 15m s průměrem kmene 2,7 - 4,5m, u nás vysoká kolem 15m. Vytváří kuželovitý a pyramidální tvar, později válcovitý. Pod zemí vytváří kůl a silný kořenový systém. Borka je šedohnědá, hladká, později rýhovaná, rozpraskaná na obdélníčky. Větve jsou hladké, hnědé nebo červenohnědé, pupeny vejčité nebo kuželovité, pryskyřičnaté, fialové až červené s průměrem 1,2 - 1,6mm. Jehlice vyrůstají ve šroubovici, na spodní straně jsou kýlnaté, na horní lesklé, tmavězelené s 2 - 3mi krátkými stomatálními proužky, spodní strana je zelenobílá s 6 - 7mi krátkými stomatálními proužky, mají délku 1,5 - 3 (i 3,5)cm, šířku 2 - 3mm, na řezu zploštělé, konec špičatý. Samčí šištice jsou vejčité, žluté, dlouhé 1,4cm, široké 4mm, samičí jsou úzce válcovité, hnědočervené až fialové, mírně pryskyřičnaté, dlouhé 12 - 20cm, široké 3,5 - 5cm, šupiny klínovité, mírně 3úhlé, listeny krátké, žlutohnědé, vzpřímené, 3úhle špičaté, 2/3 délky šupin. Semena jsou hranatá, červená, okřídlená a dlouhá 1,2 - 1,9cm. Existují vnitrodruhové taxony:
Je odolná vůči počasí, nemá ráda pouze nízké teploty ze severní části Evropy. Je náchylná na pozdní mrazíky. Půda by měla být hlubší, hlinitopísčitá, mírně vlhká. Dokáže růst ale i v chudší vápenité půdě.
klimatická USDA zóna: 6 - 9
Synonyma: A. acicularis, A. alba subsp. cephalonica, A. alba var. cephalonica, A. apollinis, A. apollinis var. panachaica, A. apollinis var. reginae-amaliae, A. cephalonica f. pseudocilicica, A. cephalonica subsp. apollinis, A. cephalonica subsp. peloponnesiaca, A. cephalonica var. apollinis, A. cephalonica var. appolinis, A. cephalonica var. arcadica, A. cephalonica var. heterophylla, A. cephalonica var. parnassica, A. cephalonica var. peloponnesiaca, A. cephalonica var. reginae-amaliae, A. luscombeana, A. panachaica, A. peloponnesiaca, A. peloponnesica, A. picea var. apollinis, A. reginae-amaliae, Picea apollinis, Picea apollinis var. panachaica, Picea cephalonica, Picea cephalonica var. panachaica, Pinus abies var. apollinis, Pinus abies var. cephalonica, Pinus abies var. panachaica, Pinus apollinis, Pinus cephalonica, Pinus cephalonica var. reginae-amaliae, Pinus picea var. graeca
Všechny druhy pochází ze severní polokoule. U nás je původní pouze J. bělokorá. Je to stálezelený jednodomý strom s rovným přímým kmenem s jehlancovitou až kuželovitou korunou (staré exempláře mohou mít vršek zploštělý nebo zakulacený). Borka bývá v mládí hladká, později rozpraskaná. Růst větví je v přeslenu, zůstávají na nich jizvy po opadlých listech, pupeny jsou kulovité až vejčité či podlouhlé, seskupené po 2 - 5tiks. Jehlice bývají 2řadé, hřebenitě uspořádané, při odtržení zůstává větvička hladká, spodní stran mívá 2 bílé proužky. Kvete na jaře samčími a samičími šišticemi. Samčí šištice jsou žluté nebo červené, zelené, modré či růžovofialové, vejčité nebo dlouze válcovité. Samičí šištice jsou vzpřímené, umístěné na vrcholcích korunu, semenné šupiny široké, podpůrné úzké, ve zralosti dřevnaté, hnědé, rozpadavé a válcovité. Charakteristický je růst šíšek směrem vzhůru. Šišky nepadají na zem, rozpadají se na stromě a zůstávají po nich vřetena. Semena jsou 3hranná opatřená s velkým křídlem.
Vyhovují jim vlhké hlinité půdy bohaté na živiny.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Zahrnuje 11 rodů a na 250 druhů a to většinu u nás přirozeně rostoucích jehličnanů. Téměř všechny pochází ze severní polokoule.
Rostou v podobě stromů (zřídka keřů) do výšek 2 - 100m a kromě modřínu a pamodřínu (Larix a Pseudolarix) jsou stáezelené. Kmen mají přímý, s vyjimkou borovic nevětvený. Jehličí může vyrůstat protistojně, ve svazečcích nebo ve spirále. Tvoří samčí a samičí šišky, dlouhé 2 - 60cm pokryté ve spirále dřevnatými šupinami. Semena obvykle mají křidélko. Vývoj šišek může trvat 1, 2 a raritou jsou i 3 roky.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: