karta rostliny zobrazena tento rok 61x
Užitkové / Technické : Magnoliopsida / Malvales / Malvaceae / Abelmoschus
Pravděpodobně pochází z východní Asie, ale roste prakticky v teplých oblastech všech kontinentů. Může být jednoletkou i trvalkou. Dorůstá výšky 1 - 2 (i 2,8)m. Povrch je ostře ochlupený. Palisty jsou úzce kopinaté, dlouhé 1 - 1,5cm. Listy jsou střídavé, jedlé, mají oválný tvar (dlanitosečný) s 5 - 9 laloky, průměr (5 -) 15 - 30cm, úkrojky jsou kopinaté, dlouhé 8 - 18cm, řídce ochlupené, pilovité, báze srdčitá a řapík je dlouhý (3 -) 6 - 18 (i 25)cm. Kvete samostatnými světležlutými (i nafialovělými) květy až do zámrzu v paždí koncových listů na (1 -) 1,5 - 4 (i 5)cm stopce (v době plodu až 7cm), má 4 - 5 listeny vejčitěkopinatého tvaru délky (1 -) 1,5 - 2,5 (i 3)cm, šířky 0,5 - 1cm, kalich je toulcovitý s 5ti malými zuby, dlouhý 2 - 3cm, koruna má průměr 7 - 10cm, žlutou barvu, hrdlo růžovofialové, korunní lístky bývají obvejčité, dlouhé 3,5 - 8cm a široké 3 - 6cm. Plodem je mírně vejčitá ochlupená tobolka délky (3,5 -) 4 - 5 (i 8)cm, šířky 2 - 2,5cm a obsahuje černá ledvinitá semena velikosti 3 - 4mm. Existují vnitrodruhové taxony:
Potřebuje plné slunce a vlhčí půdu bohatou na živiny, okraje cest, polí, trávníky, atp.
Nepodařilo se mi získat fotografii. Máte-li nějakou k dispozici a není chráněna autorským právem, prosím o zaslání na: . Děkuji.
klimatická USDA zóna: 10 - 12
Synonyma: Hibiscus manihot
Pochází z tropické Afriky, Asie a Austrálie. Najdou se v něm jednoleté druhy i trvalky. Dorůstá výšky až 2m. Listy mají délku i šířku 10 - 40cm, mají dlanitý tvar s 3 - 7 laloky. Květy mají v průměru 4 - 8cm, 5 okvětních lístků často s červenou nebo fialovou bází. Plodem je tobolka délky 5 - 20cm obsahující mnoho semen.
Množí se semeny.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
V této poměrně vělké čeledi existuje na 200 rodů s asi 2300 druhy. Taxonomická struktura je poněkud obtížnější, podrobnější informace získáte např. na http://en.wikipedia.org/wiki/Malvaceae . Listy vyrůstají obvykle střídavě a jsou laločnatě dělené a často se zubatým okrajem. Okvětních lístků je nejčastěji 5 (existují samozřejmě polokvěté a plnokvěté kultivary s většími počty). Plodem je nejčasteji tobolka nebo oříšek.
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: