Muškátová dýně Trombetta D'Albenga se pěstuje hlavně v Itálii. Původně však pochází ze Severní Ameriky, odkud ji do své vlasti přivezli námořníci.
Rostlina produkuje podlouhlé, často zatočené plody o hmotnosti mezi 2 a 5 kg, s délkou až 1 m i více, pokud jsou zavěšeny.
Plody této dýně se však sklízí a zpracovávají v nezralém stavu, podobně jako cuketa, když doroste délky 20 až 30 cm. V tomto stadiu je možné ji zapékat nebo grilovat.
Pokud plody sklidíte už při délce 10 až 15 cm, jsou mimořádně jemné a dají se konzumovat i syrové.
Barevně se mění od limetkově zelené přes zelenožlutou až po světle béžovou až hnědou, zatímco dužina zraje do oranžova.
Díky tomu, že jsou plody dlouhé, úzké a semena jsou soustředěna až na konci plodu, je jejich textura méně vodnatá a konzistencí více křupavá.
Chuť je sladká, s ovocnými tóny a jemným ořechovým dozvukem a příjemným skusem.
Dužina zralých plodů se výborně hodí k přípravě pyré, polévek a nádivky nebo i do koláčů.
Semena v bio kvalitě jsou produktem ekologického zemědělství a jsou vypěstována dle platných norem EU.
Jedná se o poměrně odolné rostliny, takže je možné buď semena předpěstovat nebo je sázet přibližně v polovině května přímo na venkovní záhon. Obecně se u těchto plazivých forem více doporučuje přímý výsev.
S předpěstováním semen můžete začít už v březnu či dubnu. Rostliny přesazujeme na slunné stanoviště až v druhé polovině května, resp. v době, kdy již nehrozí ranní mrazíky, neboť tykve špatně snáší mrazy. Rostliny sázíme do sponu 100 x 100 cm (nebo více).
Tykve mají rády hlinitou půdu, která je bohatá na živiny. Je možné do půdy již na podzim zapravit kompost nebo hnůj. Pro růst je zásadní dostatek světla, tepla a vláhy. Stanoviště musí být vždy slunečné a půda vlhčí. Je potřeba rostliny dostatečně zalévat – méně a častěji. Rostliny v průběhu růstu můžete přihnojovat hnojivy či kompostem.
Tykve lze uchovávat na chladném místě poměrně dlouhou dobu.