Opuncie je mrazuvzdorný kaktus, který se i u nás dá pěstovat celoročně venku.
Původně však pochází z oblastí od Kanady až po Ohnivou zemi.
Opuncie plodí lehce načervenalé plody sladké chuti a roste na konci oválných plochých listů s trny.
Jak si vypěstovat opuncii ze semínka?
Semena opuncie je třeba před výsevem stratifikovat. Obal semen narušíme jemným pilníkem nebo smirkovým papírem. Takto ošetřená semena je dále vhodné namočit na 2–3 dny do vody.
Semena vyséváme v průběhu března a dubna. Substrát volíme speciální pro kaktusy, případně smícháme běžný substrát s pískem v poměru 1:2. Zejména opunciím vyhovuje lehký substrát s obsahem štěrku.
Semena lehce zakryjeme substrátem. Výsev dejte na světlé místo bez přímého slunečního svitu a necháme je klíčit při teplotě alespoň 25 °C na světlém místě s vysokou vlhkostí, ideálně ve skleníku. Doba klíčení může být i několik měsíců.
Kaktusy ke zdárnému růstu potřebují teplo a světlo, pravidelnou zálivku a čerstvý vzduch. Vzrostlé rostliny můžete letnit venku a na zimu je přemístit do chladné místnosti. Přes zimu mohou mít jak světlo, tak i tmu.
Důležitá je teplota v rozmezí 5–12 °C. Při pěstování na venkovním stanovišti je nutné dbát, aby bylo chráněné před větrem a deštěm.
V období vegetace kaktus pravidelně zaléváme, postačí 1x týdně. Vodu nechte vsáknout do substrátu a přebytečnou vodu slijte. Těmto rostlinám nevyhovuje pravidelná mírná zálivka (raději 1x týdně větší množství vody) a také dlouhodobé sucho. Problémem při pěstování kaktusů je skutečnost, že špatné podmínky nebývají na rostlině dlouho poznat, a pokud se sucho či jiné nevhodné pěstební podmínky projeví, je zpravidla už pozdě.
Kaktusy můžete také občas přihnojovat. Pokud je ale pravidelně přesazujete, pak si dostatek živin vezmou z čerstvého substrátu. V opačném případě jim postačí hnojení 3x v průběhu vegetace. Přesazení provádějte výhradně na jaře, pokud je to vzhledem k velikosti rostliny a pěstební nádoby skutečně nutné.