karta rostliny zobrazena tento rok 384x
Skalničky : Magnoliopsida / Ericales / Ericaceae / Gaultheria
Roste v Severní Americe v podobě stálezeleného plazivého půdokryvného polštářovitého keře. Dorůstá výšky do 10 - 20 (i 30)cm. Větve mohou být v mládí ochlupené. Listy jsou seskupené na koncích větví, eliptické, mírně obvejčité nebo vejčité, vroubkovaně pilovité, lesklé, kožovité, tmavězelené, na podzim červenají, krátce řapíkaté, dlouhé (1 -) 2 - 3 (i 5)cm a široké 1 - 2cm. Kvete zpravidla samostatnými převislými květy (i v chudých malých hroznech) na 4 - 8mm stopce, kalich je bílý, široký 3 - 4mm, laloky vejčité, zašpičatělé, koruna je bílá až narůžovělá, široce baňkovitá až vejčitá, dlouhá 6 - 9mm, laloky jsou vejčité, tupé a zahnuté. Plodem je jedlá aromatická červená až růžová či bílá kulovitá tobolka průměru (0,6 -) 0,7 - 1,5cm, která vydrží na rostlině po celou zimu.
Potřebuje vlhčí kyselou písčitou půdu a polostín.
kvete v měsících: 123456789101112 (pouze orientační, doba je závislá na místě na Zemi, počasí, atd.)
klimatická USDA zóna: 4 - 9
Synonyma: Brossaea procumbens, G. humilis, G. procumbens f. accrescens, G. procumbens f. elongata, G. procumbens f. leucocarpa, G. procumbens f. suborbiculata, G. procumbens f. vitoidea, G. repens, Gautiera procumbens
Rodové jméno bylo vybráno na počest francouzského lékaře a botanika dr. Jeana Francoise Gaultiera. Roste v Asii, Jižní i Severní Americe a Australasii v podobě stálezeleného keře až polokeře, zpravidla terestrického (pozemního) a obvykle bohatě větveného. Dorůstají různých výšek, naleznou se nízké druhy dorůstající méně než 10cm, ale také vysoké druhy až 2,5m nebo 5 - 6m. Větve jsou zpravidla plazivé až poléhavé. Listy jsou střídavé (i vstřícné), krátce řapíkaté, kožovité, zoubkované nebo pilovité (i celokrajné) a dlouhé 0,3 - 10cm. Květenství latnaté nebo hroznovité, růžové nebo bílé, listeny s listenci občas srostlé, vlastní květy zvonkovité s uzavírajícím se koncem, kalich vytrvalý, delší češule a 5tidílný. Plodem je aromatická tobolka v dužnatém kalichu, obsahuje mnoho drobných kulovitých až hranatých semen.
Některé druhy odolávají i naší zimě. Potřebuje kyselou humózní půdu, nejlépe písčitou v polostínu.
Množí se semeny, řízky nebo odnožemi.
Více informací získáte, pokud si zobrazíte celý rod rostliny.
Patří sem byliny, keře a při představě typického představitele vřesu dokonce možná překvapivě i stromy. Řadí se sem na 70 rodů s 2500 druhy. Roste převážně na severní polokouli. Listy obvykle vyrůstají střídavě, nemají řapík a mohou být tvořeny šupinami nebo jehličkami. Mají často kožovitý povrch. V drtivé většině na zimu neopadávají, jsou vždyzelené. Květy jsou oboupohlavné se 4 - 5ti okvětními lístky. Nejčastějšími květenstvími jsou hrozny, okolíky a chocholíky.
Rostlinám vyhovují kyselé půdy s menším obsahem živin. Díky tomu se často vyskytují v lesích, rašeliništích, atp.
Zdroje:
žádost o přidání nekomerčního odkazu / otevři všechny odkazy
literatura: